Zmiany w transakcjach międzynarodowych (cz. II): transakcje łańcuchowe

Od 1 stycznia 2020 r. zaczęły obowiązywać kolejne zmiany w podatku od towarów i usług wynikające z przepisów unijnych. Ich celem było przede wszystkim ułatwienie rozliczeń dla podatników. Swym zakresem objęły one m.in. rozliczania transakcji łańcuchowych, a także procedury magazynu konsygnacyjnego.

Publikacja: 21.01.2020 16:45

Zmiany w transakcjach międzynarodowych (cz. II): transakcje łańcuchowe

Foto: 123RF

Niestety polski ustawodawca nie uchwalił jeszcze przepisów implementujących unijne zmiany do krajowego porządku prawnego. W praktyce oznacza to, że w omawianym zakresie podatnicy mogą, wedle swojego wyboru, stosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług albo bezpośrednio przepisy unijnej dyrektywy (taki dualizm będzie trwał do momentu prawidłowej implementacji dyrektywy). Potwierdza to również Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej pod koniec 2019 r.

Z transakcją łańcuchową mamy do czynienia wówczas, gdy co najmniej trzy podmioty (nazwijmy je A, B i C) uczestniczą w sprzedaży towaru w ten sposób, że podmiot A wystawia fakturę na podmiot B, podmiot B wystawia fakturę za ten sam towar na podmiot C, przy czym towar jest wysyłany bezpośrednio przez podmiot A do podmiotu C. Mimo że występuje tylko jeden transport towarów, każdy z podmiotów biorących udział w takiej transakcji jest zobowiązany wykazać dla celów VAT dostawę towarów (w transakcji z trzema podmiotami mamy zatem dwie dostawy towarów >patrz rys. 1).

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego