Skarbówka ma powód do radości. We wtorek wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym podatkowy spór z jednym z fundatorów Polskiej Fundacji Narodowej (PFN). A stawka była spora, bo chodziło o prawo do 10-proc. ulgi na darowizny w CIT. Sąd uznał jednak, że coroczna wpłata, do których przez 10 lat w akcie założycielskim zobowiązali się fundatorzy, czyli największe spółki Skarbu Państwa, to nie darowizna. A skoro tak, to takie wsparcie nie jest premiowane lukratywnym odliczeniem podatkowym.
Promowanie polskiej marki
Spór zaczął się po tym, jak w styczniu 2017 r. do fiskusa wpłynął wniosek o indywidualną interpretację przepisów o CIT. Wnioskodawcą była podatkowa grupa kapitałowa. Wskazała, że jest jednym z fundatorów ustanowionej aktem notarialnym z 16 listopada 2016 r. Polskiej Fundacji Narodowej. Jej celami są m.in. promocja i ochrona wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiej gospodarki, inspirowanie oraz współtworzenie warunków budowy wartości i rozwoju spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz polskiej przedsiębiorczości czy promocja spółek z udziałem Skarbu Państwa i polskiej przedsiębiorczości. Podatniczka podkreśliła, że zgodnie z § 7 aktu notarialnego ustanawiającego fundację jej majątek stanowi fundusz założycielski, na który składają się środki finansowe wniesione przez fundatorów do 30 grudnia 2016 r.
Ponadto stosownie do § 8 aktu każdy z fundatorów zobowiązał się do dokonywania przez 10 lat, począwszy od 2017 r., corocznych wpłat na działalność statutową fundacji. Grupa zapytała, czy obie grupy wydatków wynikające z aktu ustanowienia PFN będą podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania na mocy art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, tj. dawały łącznie ulgę nawet do 10 proc. dochodu.
Sama była przekonana, że dają prawo do ulgi, bo będą one miały charakter darowizn i zostaną przekazane na działalność pożytku publicznego i o wolontariacie organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującej te cele.
Innego zdania był fiskus. Odpowiedział, że wniesienie przez fundatora środków pieniężnych, które stanowią fundusz założycielski, i wypełnienie zobowiązania do dokonywania corocznych wpłat wynikającego z aktu ustanowienia fundacji nie może być uznane za darowiznę podlegającą odliczeniu od podstawy opodatkowania w CIT.