Garaże wielostanowiskowe bez preferencji w podatku od nieruchomości

Zdaniem NSA, hale garażowe wielostanowiskowe w budynku mieszkalnym, które są w posiadaniu przedsiębiorcy – jako wyodrębnione lokale z odrębnymi księgami wieczystymi – powinny być obciążone najwyższą stawką podatku od nieruchomości.

Publikacja: 21.06.2020 09:38

Garaże wielostanowiskowe bez preferencji w podatku od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Takie hale garażowe należy bowiem uznać za związane z działalnością gospodarczą (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2020 r., II FSK 1548/19).

Taki wyrok zapadł w sprawie spółki, której po wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania podatkowego, organ I instancji określił wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości. Organ uznał, że posiadane przez spółkę udziały w garażu wielostanowiskowym pełniącym funkcję niemieszkalną, prawnie wyodrębnionym w stosunku do budynku mieszkalnego stanowiącego własność spółki, będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (a nie jak budynki mieszkalne).

Czytaj też: Firma z parkingiem pod ziemią płaci mniejszy podatek od nieruchomości - wyrok NSA

W toku postępowania samorządowe kolegium odwoławcze oraz WSA w Krakowie utrzymały w mocy decyzję organu I instancji. W konsekwencji spółka złożyła skargę kasacyjną, wskazując, że posiadany przez nią garaż wielostanowiskowy powinien być opodatkowany według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych, gdyż nie jest on faktycznie zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną. Uznał, że decydujące znaczenie ma fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę, co stanowi podstawę do opodatkowania garaży stawką dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

NSA wyjaśnił zatem kwestię opodatkowania hal garażowych wielostanowiskowych, która przez lata była źródłem wątpliwości podatników oraz organów podatkowych. W omawianym wyroku NSA wskazał, że garaż wielostanowiskowy posiadający własną księgę wieczystą i będący w posiadaniu przedsiębiorcy powinien być opodatkowany stawką podatku właściwą dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (a więc stawką najwyższą).

Uchwała siedmiu sędziów

W obszarze podatku od nieruchomości przez długi czas pojawiały się wątpliwości czy garaże wielostanowiskowe znajdujące się w bryłach budynków mieszkalnych powinny stanowić odrębny przedmiot opodatkowania. Kontrowersje te doprowadziły do podjęcia 27 lutego 2012 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów uchwały (II FPS 4/11), na którą powołał się NSA w omawianym wyroku. Wskazana uchwała jednoznacznie przesądziła, że garaż będący przedmiotem odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki podatku dla budynków pozostałych (a więc stawką wyższą niż garaż będący przynależnością lokalu mieszkalnego, dla którego zastosowanie ma stawka dla budynków lub ich części mieszkalnych). Tym samym fakt znalezienia się garażu na osobnej od lokalu mieszkalnego księdze wieczystej wyklucza możliwość zastosowania względem tego garażu stawki podatku właściwej dla budynków mieszkalnych.

Co ważne, w komentowanym orzeczeniu z 16 stycznia br. NSA zgodził się z tym poglądem, ale jednocześnie uznał, że w przypadku kiedy garaż jest w posiadaniu przedsiębiorcy, zastosowanie powinna znaleźć nie stawka dla budynków pozostałych, lecz stawka dla budynków związanych z działalnością gospodarczą. W świetle wspomnianej wyżej uchwały 7 sędziów nie budzi bowiem wątpliwości, że garaże wielostanowiskowe będące odrębną własnością nie mogą zostać opodatkowane stawką przewidzianą dla budynków mieszkalnych. Dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy kluczowa była natomiast ocena, czy tego rodzaju garaże wielostanowiskowe mogą być uznane za związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz opodatkowane inną stawką podatku niż stawka dla budynków pozostałych.

Związanie czy zajęcie

W analizowanym wyroku NSA nie zgodził się z argumentacją podatnika, według której maksymalna stawka podatku może być zastosowana jedynie w przypadku, gdy lokal (garaż) jest faktycznie zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. Orzeczenie sądu było w tym zakresie zgodne z utrwaloną linią orzeczniczą sądów administracyjnych uznającą, że do opodatkowania budynku lub jego części stawką jak dla budynków związanych z działalnością gospodarczą wystarczający jest fakt posiadania takiego budynku lub jego części przez przedsiębiorcę (co pozostawało bezsporne w niniejszej sprawie). W judykaturze podkreśla się, że w takiej sytuacji inne okoliczności (jak np. fakt, że przedsiębiorca nie czerpie z posiadania danego lokalu żadnych zysków) są pozbawione znaczenia zpunktu widzenia opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Która wysokość jest prawidłowa

Z treści omawianego wyroku wynika zatem, że do opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych mogą mieć zastosowanie trzy różne stawki podatku od nieruchomości, tj. właściwa dla budynków:

- mieszkalnych,

- pozostałych albo

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stawka dla budynków mieszkalnych będzie mieć zastosowanie w sytuacji, gdy garaż będzie przynależny do samodzielnego lokalu mieszkalnego i tym samym nie stanie się odrębnym przedmiotem opodatkowania. Natomiast jeżeli garaż będzie odrębną własnością, posiadającą osobną księgę wieczystą, to wtedy będzie on opodatkowany według stawki przewidzianej dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (jeżeli znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy) albo według stawki dla budynków pozostałych (w innych przypadkach).

Z punktu widzenia podatników – z uwagi na konieczność znajomości orzecznictwa w celu przyjęcia właściwej stawki podatku – sytuację taką trudno uznać za klarowną. Oznacza ona również, że garaż należący do osoby prawnej będzie opodatkowany znacznie wyższym podatkiem niż identyczny garaż będący w posiadaniu osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (gdyż stawka dla budynków związanych z działalnością gospodarczą jest zwykle nawet trzydziestokrotnie wyższa od stawki dla budynków mieszkalnych oraz kilkakrotnie wyższa niż stawka dla budynków pozostałych). Rozróżnienie to funkcjonuje również w zakresie wszystkich innych budynków.

Inaczej jest u osób fizycznych

Komentowany wyrok dotyczył przedsiębiorcy będącego osobą prawną. W odniesieniu do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą mechanizm nakazujący automatyczne opodatkowanie garażu stawką dla budynków związanych z działalnością nie wystąpi. W przypadku takich osób należy bowiem w pierwszej kolejności ustalić, czy dany budynek (garaż) stanowi element ich majątku osobistego (i może być opodatkowany niższą stawką pozostałą), czy jest składnikiem wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej (wtedy należy go opodatkować stawką maksymalną).

Anna Pazurkiewicz jest ekspertką w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Michał Kamiński jest starszym konsultantem w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1170 ze zm.)

Takie hale garażowe należy bowiem uznać za związane z działalnością gospodarczą (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2020 r., II FSK 1548/19).

Taki wyrok zapadł w sprawie spółki, której po wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania podatkowego, organ I instancji określił wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości. Organ uznał, że posiadane przez spółkę udziały w garażu wielostanowiskowym pełniącym funkcję niemieszkalną, prawnie wyodrębnionym w stosunku do budynku mieszkalnego stanowiącego własność spółki, będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (a nie jak budynki mieszkalne).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami