Przedsiębiorcy tylko przez trzy miesiące mogli odpocząć od raportowania MDR. 30 czerwca kończy się okres zawieszenia terminów raportowania schematów transgranicznych, wprowadzony przez tarczę antykryzysową 1.0.

To oznacza, że 1 lipca wraca obowiązek ich raportowania.

Nie trzeba będzie na razie zgłaszać schematów krajowych.

Zgodnie z najnowszą wersją tarczy 4.0 zawieszenie obowiązujące od 31 marca 2020 r. zostanie przedłużone do 30. dnia po odwołaniu stanu epidemii.

Powrót MRD budzi jednak wiele pytań i wątpliwości.

– Powstało ogromne zamieszanie, ponieważ kwestie te zostały uregulowane w kilku aktach prawnych – ocenia Gniewomir Parzyjagła, radca prawny i menedżer w MDDP.

Zgodnie z ustawą z 28 maja 2020 r. zmieniającą przepisy ustaw o CIT, VAT i wymianie informacji podatkowych (podpisaną przez prezydenta 22 czerwca) od 1 lipca 2020 r. numery NSP nadane przed tym dniem schematom podatkowym transgranicznym stają się nieważne.

Poza tym informacje o schematach transgranicznych, jeśli pierwszej czynności związanej z ich wdrażaniem dokonano od 26 czerwca 2018 r. do 30 czerwca 2020 r., trzeba będzie przekazać szefowi KAS ponownie.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0: więcej czasu na raportowanie schematów podatkowych

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Podatnicy musieliby to zrobić między 31 lipca a 31 sierpnia 2020 r.

– To oznacza, że przedsiębiorcy będą jeszcze raz musieli wykonać tę samą uciążliwą pracę administracyjną. Będą jednak mieli na to więcej czasu, ponieważ minister finansów skorzystał z prawa przedłużenia terminów na ponowne raportowanie schematów transgranicznych. Zgodnie z przygotowanym przez ministerstwo projektem rozporządzenia należy to zrobić między 31 stycznia a 28 lutego 2021 r. – wyjaśnia Gniewomir Parzyjagła.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przedsiębiorcy (korzystający) będą musieli ponownie zgłaszać MDR do 14 lutego 2021 r., ich doradcy (promotorzy) do 31 stycznia 2021 r., a wspomagający (księgowi, doradcy) do 28 lutego 2021 r. Termin zgłoszenia przez korzystających z MDR-3, z pewnymi wyjątkami, został przesunięty na koniec kwietnia 2021 r.

Z kolei dla schematów transgranicznych udostępnianych lub wdrażanych od 1 lipca 2020 do końca roku terminy wskazane w ordynacji podatkowej mają rozpoczynać swój bieg od 1 stycznia 2021 r.

Przedłużenie ma związek z epidemią Covid-19 i uwzględnia ustalenia przyjęte przez Unię Europejską.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca 2020 r. (Do momentu zakończenia prac nad tekstem nie zostało jeszcze podpisane przez ministra finansów).

– Ustawa z 28 maja wprowadza też ułatwienie w podpisywaniu MDR-3. Dotychczas musieli to zrobić wszyscy członkowie zarządu, niezależnie od sposobu reprezentacji przyjętego w akcie założycielskim i ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców. W praktyce było to bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy członek zarządu był osobą zagraniczną. Teraz się to uprości, ponieważ formularz będzie podpisywany zgodnie z przyjęty sposobem reprezentacji – mówi Gniewomir Parzyjagła.

Przypomnijmy, że korzystający przekazuje KAS informację MDR-1 w ciągu 30 dni od wdrożenia schematu podatkowego (jeśli nie zrobił tego promotor). Informację MDR-3 przedsiębiorca zobowiązany jest składać w terminie składania deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.