Sprzedaż firmowego samochodu: czy trzeba wystawić fakturę z adnotacją „MPP"?

Auta nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, więc na fakturze dokumentującej sprzedaż pojazdu nie trzeba wpisywać wyrazów „mechanizm podzielonej płatności".

Publikacja: 18.10.2020 11:51

Sprzedaż firmowego samochodu: czy trzeba wystawić fakturę z adnotacją „MPP"?

Foto: AdobeStock

- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT. W swojej działalności wykorzystuję samochód osobowy, który jest środkiem trwałym firmy. Samochód służy działalności mieszanej, więc odliczam 50 proc. VAT i 75 proc. kosztów w PIT. Zamierzam w najbliższym czasie sprzedać samochód. Nabywcą będzie pewnie jakaś osoba prywatna, ale rozumiem, że będę musiał wystawić fakturę zamiast spisywania umowy sprzedaży. Prawdopodobnie cena na fakturze wyniesie ok. 50 tys. zł brutto, czyli ok. 40 tys. zł netto + VAT. W „zwykłej" umowie sprzedaży na pewno byłyby uwzględnione takie kwestie jak liczba kompletów kluczyków, przekazane dodatkowo opony zimowe, bagażnik dachowy itp. Na fakturze nie ma jednak na takie rzeczy miejsca. Czy w związku z tym do faktury należy dołączyć jakiś dodatkowy dokument, w którym będą szczegółowo opisane te kwestie? Czy powinienem wystawić fakturę z adnotacją „MPP"? – pyta czytelnik.

Pozostało 82% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?