Sprzedaż firmowego samochodu: czy trzeba wystawić fakturę z adnotacją „MPP"?

Auta nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, więc na fakturze dokumentującej sprzedaż pojazdu nie trzeba wpisywać wyrazów „mechanizm podzielonej płatności".

Publikacja: 18.10.2020 11:51

Sprzedaż firmowego samochodu: czy trzeba wystawić fakturę z adnotacją „MPP"?

Foto: AdobeStock

- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT. W swojej działalności wykorzystuję samochód osobowy, który jest środkiem trwałym firmy. Samochód służy działalności mieszanej, więc odliczam 50 proc. VAT i 75 proc. kosztów w PIT. Zamierzam w najbliższym czasie sprzedać samochód. Nabywcą będzie pewnie jakaś osoba prywatna, ale rozumiem, że będę musiał wystawić fakturę zamiast spisywania umowy sprzedaży. Prawdopodobnie cena na fakturze wyniesie ok. 50 tys. zł brutto, czyli ok. 40 tys. zł netto + VAT. W „zwykłej" umowie sprzedaży na pewno byłyby uwzględnione takie kwestie jak liczba kompletów kluczyków, przekazane dodatkowo opony zimowe, bagażnik dachowy itp. Na fakturze nie ma jednak na takie rzeczy miejsca. Czy w związku z tym do faktury należy dołączyć jakiś dodatkowy dokument, w którym będą szczegółowo opisane te kwestie? Czy powinienem wystawić fakturę z adnotacją „MPP"? – pyta czytelnik.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"