Można odliczyć VAT z faktur wystawionych jeszcze przed rejestracją w urzędzie skarbowym, nawet cztery lata wcześniej. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, który w 2016 r. podpisał z deweloperem umowę na zakup lokalu użytkowego. Przez cztery lata zapłacił całą należną kwotę i w sierpniu br. stał się jego właścicielem. Zamierza wynajmować lokal, ma na tym zarabiać 4–5 tys. zł miesięcznie. Czynsz będzie opodatkowany 23 proc. VAT. Druga strona umowy najmu to spółka, w której jest udziałowcem.

Czytaj także: Spóźniona rejestracja bez negatywnych skutków w VAT

Mężczyzna do tej pory nie rejestrował się jako podatnik VAT w urzędzie skarbowym. Zamierza złożyć zgłoszenie rejestracyjne przed rozpoczęciem najmu.

Czy może odliczyć VAT od wydatków na zakup lokalu? Na podstawie faktur wystawionych przez dewelopera? Twierdzi, że tak. Jego zdaniem z przepisów nie wynika, że status podatnika VAT należy posiadać już w momencie otrzymania faktury dokumentującej wydatki. Brak rejestracji w momencie ich ponoszenia nie jest przeszkodą w odliczeniu VAT. Oczywiście, aby zrealizować prawo do odliczenia, trzeba już być zarejestrowanym, ale ten warunek zostanie spełniony.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Potwierdził, że przepisy nie pozbawiają prawa do odliczenia podatku z zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile nabyte towary bądź usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w tym wypadku wynajmu. Prawo to można zrealizować po uzyskaniu statusu podatnika VAT. Wynajmujący może więc odliczyć VAT z wydatków poniesionych jeszcze przed rejestracją.

Jak to zrobić?

– Trzeba złożyć zgłoszenie rejestracyjne, a następnie deklaracje za wszystkie poprzednie okresy rozliczeniowe. Należy wykazać w nich podatek naliczony. Po rozpoczęciu wynajmu można będzie go odliczyć od podatku należnego albo wystąpić o zwrot – podpowiada Jan Czerwiński, radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Ekspert dodaje, że interpretacja dotyczy wynajmu, ale konkluzja fiskusa ma też zastosowanie do podatników prowadzących inne rodzaje działalności.

Numer interpretacji: 0114-KDIP1-3.4012.517.2020.1.KP