Mamy dwie złe wiadomości dla przedsiębiorców płacących PIT. Pierwsza: znowu muszą samodzielnie wypełnić roczne zeznanie. Fiskus nie przygotuje dla nich e-PIT. Druga: nawet jak wyślą szybko deklarację, to i tak terminy na zwrot podatku liczy się dopiero od 15 lutego. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej".

– Wielu przedsiębiorców liczyło na szybki zwrot podatku z urzędu skarbowego. Zwłaszcza ci, którzy w pierwszych miesiącach zeszłego roku, jeszcze przed epidemią Covid-19, mieli normalne dochody i płacili fiskusowi zaliczki. Potem musieli przerwać albo ograniczyć działalność i mimo tego, że są na minusie, nie mogli tych zaliczek odzyskać – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Dodaje, że podatek nadpłacili też ci, którzy korzystają z ulg, np. na dzieci, albo wspólnego rozliczenia.

– Zwroty PIT bardzo by się przedsiębiorcom przydały. W ciężkich czasach epidemii ważna jest każda złotówka – podkreśla Paweł Chrupek, radca prawny i doradca podatkowy w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Niestety, żadna z ustaw antykryzysowych nie zmienia zasad rocznego rozliczenia. Nikt nie pomyślał, że przedsiębiorcy chcą jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze – mówi Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Czytaj także:

Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców

Ile trzeba zaczekać na zwrot PIT? Ministerstwo tłumaczy, że nawet jak przedsiębiorca złoży zeznanie przed 15 lutego, to i tak wywoła ono skutki prawne dopiero od tego dnia. Tak więc termin do zwrotu nadpłaty liczymy od 15 lutego. Urząd skarbowy ma trzy miesiące na jej oddanie, jeśli dostał deklarację papierową. Przy zeznaniach elektronicznych 45 dni.

Dlaczego termin liczy się dopiero od 15 lutego? Wiąże się to z akcją Twój e-PIT, czyli przygotowywaniem zeznań rocznych przez skarbówkę. Właśnie 15 lutego dostaną je m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, wykonujący umowy o dzieło czy wynajmujący. Ministerstwo już dwa lata temu zapowiadało, że e-PIT otrzymają też przedsiębiorcy. Ale nic z tego. „W usłudze Twój e-PIT nie będą udostępniane zeznania dla przedsiębiorców" – pisze resort finansów.

– Przedsiębiorca musi więc sam wypełnić deklarację, a potem cierpliwie czekać na zwrot – podsumowuje Grzegorz Gębka.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ