Usługi dotyczące praw własności intelektualnej w kosztach bez limitu

Czynności polegające na przygotowywaniu strategii w zakresie własności, rejestrowaniu patentów i innych praw ochronnych oraz prowadzeniu postępowań związanych z naruszeniami praw własności intelektualnej można ująć w kosztach uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

Aktualizacja: 24.01.2021 12:01 Publikacja: 24.01.2021 02:00

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 18 września 2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.337.2020.1.BJ).

Spółka nabywa od podmiotu powiązanego usługi niematerialne dotyczące praw własności intelektualnej. Usługi te polegają na: przygotowywaniu strategii w zakresie własności, rejestrowaniu patentów i innych praw ochronnych, przygotowywaniu badań czystości patentowej i prowadzeniu postępowań związanych z naruszeniami praw własności intelektualnej przysługujących spółce. W związku z nabywaniem tych usług powstała wątpliwość, czy taki wydatek powinien podlegać ograniczeniom wynikającym z art. 15e ustawy o CIT dotyczącym limitowania niektórych usług niematerialnych. Dlatego też kluczowe jest aby potwierdzić z organem podatkowym jaki jest faktyczny charakter nabywanej usługi i czy wpada ona w katalog usług wymienionych w ustawie.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego