Omyłkowa zapłata na rachunek bankowy spoza białej listy

W określonych przypadkach, podatnicy zostali zobligowani do płatności za pośrednictwem rachunków bankowych ujawnionych w tzw. białej liście. Zdarza się, że zapłata dokonana jest omyłkowo na inny rachunek. Ustawodawca przewidział możliwości uniknięcia negatywnych konsekwencji w takim przypadku.

Publikacja: 02.02.2021 16:30

Nieodpłatne świadczenie a przychód pracownika

Nieodpłatne świadczenie a przychód pracownika

Foto: AdobeStock

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują regulacje nakładające na podatników obowiązek zapłaty dla kontrahenta na rachunek bankowy ujęty na tzw. białej liście, które warunkują możliwość rozpoznania kosztów podatkowych (art. 15d ust. 1 ustawy o CIT i analogicznie art. 22p ustawy o PIT). Dotyczy to przypadków, gdy podatnik dokonuje płatności na rzecz czynnego podatnika VAT za dostawy towarów lub usługi udokumentowane fakturą, jeśli jednorazowa wartość transakcji. niezależnie od liczby przelewów, przekracza 15 000 zł. Przepisy odnoszą się do wartości transakcji przekraczającej równowartość 15 000 zł, bez wskazania, czy jest to wartość „brutto", czy „netto". Jako „wartości transakcji" należy rozumieć cenę uzgodnioną przez strony transakcji, zatem wartość brutto. Natomiast kwestia wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów powinna być rozpatrywana jednie do tej części płatności, która zgodnie z przepisami o podatku dochodowym może zostać uznana za taki koszt (wartość netto).

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami