Wynagrodzenie za zastaw na udziałach nie jest zyskiem kapitałowym

Zdaniem skarbówki, środki otrzymane z tytułu świadczenia usługi polegającej na ustanowieniu przez spółkę zabezpieczenia na akcjach/udziałach w innych posiadanych przez nią podmiotach należy ująć jako przychód z działalności operacyjnej.

Publikacja: 07.02.2021 16:29

Wynagrodzenie za zastaw na udziałach nie jest zyskiem kapitałowym

Foto: Adobe Stock

Podstawowym przedmiotem działalność polskiej spółki kapitałowej jest inwestowanie w akcje i udziały innych podmiotów (spółka holdingowa), posiadanie udziałów/akcji w innych podmiotach i uzyskiwanie przychodów z tym związanych, takich jak dywidendy, przychody ze zbycia czy świadczenie usług na rzecz tych podmiotów oraz udzielanie im licencji do pozyskanych praw własności przemysłowej.

Wykorzystując swój majątek (udziały/akcje) spółka udziela zabezpieczeń, tj. obciąża swój majątek np. zastawem rejestrowym. Odbywa się to nie za darmo, ale za wynagrodzeniem, a więc za wykonaną usługę ustanowienia zabezpieczenia spółka wystawia faktury i uzyskuje wynagrodzenie w formie pieniężnej.

Pozostało 90% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami