Inwestycja w ekologię daje podatkowe korzyści. Nie tylko osobom fizycznym, które mają ulgę na walkę ze smogiem, ale także przedsiębiorcom. Pokazuje to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna prowadzący jednoosobową działalność. Zajmuje się sprzedażą sprzętu sanitarnego. W budynku, w którym ma sklep, chce założyć system fotowoltaiczny przeznaczony do produkcji energii elektrycznej poprzez wykorzystanie promieni słonecznych. Instalacja będzie zamontowana na dachu. Ma kosztować około 25 tys. zł.

Czytaj także:

Budowa instalacji fotowoltaicznych a VAT

Czy wydatek wolno rozliczyć w podatkowych kosztach? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Podkreśla, że fotowoltaika jest samodzielnym urządzeniem, może być zdjęta i zamontowana gdzie indziej. Stanowi więc odrębny środek trwały. Jej założenie nie powoduje ulepszenia budynku, należy ją rozliczyć oddzielnie. Ponieważ przedsiębiorca jest małym podatnikiem, ma prawo do jednorazowej amortyzacji. Pozwoli mu to zaliczyć wydatek na nabycie i montaż instalacji do kosztów za jednym razem. Nie musi amortyzować inwestycji przez wiele lat.

Co na to fiskus? Zgodził się na korzystne rozliczenie. Przypomniał, że jednorazowa amortyzacja przysługuje małym podatnikom (z przychodami do 2 mln euro rocznie) i rozpoczynającym działalność. Jej limit to 50 tys. euro rocznie.

Reasumując, przedsiębiorca, który zakłada ekologiczne ogrzewanie w firmowym budynku, może zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

Korzyści podatkowe mają też osoby inwestujące w ekologię w domu, w którym mieszkają. Właściciel budynku może odliczyć wydatki na ogrzewanie, maksymalnie 53 tys. zł, od dochodu. Dzięki temu zapłaci mniejszy podatek. Ulgę wykazuje się w zeznaniu rocznym. Szczegółowy wykaz zakupów znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (DzU z 2018 r., poz. 2489).

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.86. 2021.1.AP