Kiedy założyć podatkową księgę po utracie prawa do opodatkowania ryczałtem?

O tym, czy przedsiębiorca przechodzący na rozliczanie PIT według ogólnych zasad będzie zobowiązany zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów czy księgi rachunkowe, decyduje wysokość jego przychodów za poprzedni rok podatkowy.

Aktualizacja: 27.06.2021 18:13 Publikacja: 27.06.2021 09:00

Kiedy założyć podatkową księgę po utracie prawa do opodatkowania ryczałtem?

Foto: Fotolia.com

- Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z tego powodu nie prowadzę ksiąg rachunkowych ani podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a tylko ewidencję przychodów, a także wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W związku z planowanym w trakcie 2021 r. rozszerzeniem działalności o handel częściami samochodowymi, utracę prawo do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i będę musiał założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli dojdzie do rozszerzenia tej działalności i utraty prawa do ryczałtu, to w jakim terminie powinienem założyć podatkową księgę: czy od dnia utraty prawa do opodatkowania ryczałtem, czy od 1 stycznia 2022 r.? – pyta czytelnik.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara