Czy trzeba płacić podatek od umarzalnej części subwencji z PFR

Przepisy dotyczące opodatkowania umorzonej subwencji z tarczy finansowej 1.0 różnicują sytuację przedsiębiorców w zależności od ich formy prawnej i formy opodatkowania. Na razie apel do MF o niepobieranie daniny pozostaje bez odpowiedzi.

Aktualizacja: 04.07.2021 11:33 Publikacja: 04.07.2021 08:30

Czy trzeba płacić podatek od umarzalnej części subwencji z PFR

Foto: Adobe Stock

Mimo zapowiedzi, a także apelu Krajowej Izby Doradców Podatkowych, przedsiębiorcy ciągle nie są pewni obowiązku zapłaty podatku od umarzalnej części subwencji. By ocenić realne skutki ewentualnego opodatkowania kwot pożyczki niezwróconych do Polskiego Funduszu Rozwoju, należałoby przeanalizować wiele aspektów podatkowych konkretnego podmiotu.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość podatku w przypadku osób fizycznych jest forma opodatkowania w roku 2021. W związku ze zmianą ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałcie) spora część podmiotów gospodarczych osób fizycznych miała możliwość zmiany zasad opodatkowania w 2021 r. z tzw. zasad ogólnych na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź kartę podatkową. Warto się jednak zastanowić jak wybór uproszczonych form opodatkowania będzie miał wpływ na umarzalną część subwencji z PFR.

Pozostało 85% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą