Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nadal jest zarezerwowany dla osób prowadzących działalność samodzielnie, w spółce cywilnej lub w spółce jawnej. Mogą go płacić zarówno osoby rozpoczynające, jak i kontynuujące działalność. W wypadku tych ostatnich dodatkowym warunkiem jest to, by w roku poprzedzającym, czyli 2006, uzyskały przychody nieprzekraczające równowartości 250 tys. euro według kursu euro obowiązującego 1 października 2006 r. (po przeliczeniu jest to kwota 995875 zł).
Przepis obniżający ten limit do 150 tys. euro wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2008 r.
Jeżeli działalność była prowadzona w formie spółki, limit 250 tys. euro obejmuje sumę przychodów wszystkich wspólników tej spółki.
Może się zdarzyć, że ktoś prowadzi działalność i w spółce, i samodzielnie albo w kilku spółkach. Wówczas każda spółka ma własny limit, odrębny też przysługuje dla działalności samodzielnej i dla spółki. Potwierdzają to wyjaśnienia organów podatkowych (por. pisma Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 13 kwietnia 2005 r., PDF/4150022/05 oraz Izby Skarbowej w Katowicach z 10 lutego 2004 r., I/ 2PD/415/2/2004).
Jeżeli więc przychody za 2006 r. z działalności indywidualnej, a także przychody spółki -liczone odrębnie - zmieściły się w limicie (w obu wypadkach nie przekroczyły 995 875 zł), to obie działalności mogą być objęte ryczałtem. Jeśli limit ten został przekroczony tylko w działalności indywidualnej -będzie ona opodatkowana na zasadach ogólnych, nadal natomiast pozostanie możliwość opłacania ryczałtu od przychodów osiągniętych w spółce. Gdy limit przychodów przekroczy spółka, a przychody z indywidualnej działalności będą się w nim mieścić -podatek na zasadach ogólnych będzie płacony od przychodów spółki, a działalność indywidualna może być objęta ryczałtem.