Zgodnie z jego postanowieniem (Fn. V-3110/ P-1/2006) od 1 stycznia 2007 r. podatek będzie wynosił 2 proc. od wartości tego urządzenia.
Spółka Z wystąpiła o interpretację prawa, bo chciała wiedzieć, czy od kupionego przez nią w czerwcu 2006 r. separatora SEP3/301/10, który został podłączony do sieci kanalizacyjno-deszczowej i wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako urządzenie techniczne służące do oczyszczania ścieków (grupa VI, poz. 658), należy zapłacić podatek od nieruchomości i w jakiej wysokości.
Zdaniem spółki urządzenie do oczyszczania ścieków nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, bo w klasyfikacji środków trwałych nie jest zaliczone do grupy budowli.
Opinii tej nie podzielił jednak prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, który uznał, że przy ustalaniu obowiązku podatkowego nie należy odwoływać się do klasyfikacji środków trwałych. W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1991 r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych (DzU nr 112, poz. 1317 z późn. zm.) klasyfikacja ta jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym przede wszystkim do celów ewidencyjnych, ustalenia stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych. Natomiast ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera własną definicję budowli (w art.1a ust.1 pkt 2), która odsyła do przepisów prawa budowlanego.
Tak więc budowlą jest obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewniają możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.