W myśl art. 2 ust. 2 konwencji modelowej OECD, na której wzorowane są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierane przez Polskę, za podatki od majątku uważa się wszystkie te, które pobiera się od całego lub od części majątku. Przy czym art. 2 ust. 3 wielu umów zawartych przez Polskę wskazuje listę podatków, do których ma zastosowanie dana umowa, używając sformułowania: "Do aktualnie istniejących podatków, których dotyczy umowa, należą w szczególności...", po czym następuje wyliczenie podatków. Np. umowa ze Stanami Zjednoczonymi czy ze Szwecją dotyczy jedynie podatków dochodowych, natomiast umowa z Kanadą czy Litwą - również podatków od majątku, wymieniając jednakże ("w szczególności") jedynie podatki dochodowe.
Czy dana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania obejmuje jedynie podatki wymienione w ust. 3, czy też inne podatki, spełniające ogólną definicję zawartą w ust. 2, a niewymienione w ust. 3? Wątpliwości dotyczą zwłaszcza tych umów, w których katalog podatków poprzedzony jest słowami "w szczególności". Moim zdaniem decydujące znaczenie przy ustalaniu, do jakich podatków stosuje się daną umowę, należy przypisać wykazowi konkretnych podatków zawartemu w tej umowie. Również komentarz OECD wskazuje, że lista podatków zawarta w ust. 3 jest zasadniczo kompletną listą podatków pobieranych w każdym państwie i objętych umową w momencie jej podpisania (zob. komentarz OECD, art. 2 pkt 6).
Spółka kapitałowa z siedzibą w Austrii posiada nieruchomość gruntową w Polsce, z tytułu której płaci na rzecz gminy podatek od nieruchomości. Art. 2 ust. 3 umowy z 13 stycznia 2004 r. z Austrią (DzU z 2005 r. nr 224, poz. 1921) przewiduje, że do obecnie istniejących podatków od dochodu i majątku, których dotyczy umowa, należą: a) w Polsce: podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek dochodowy od osób prawnych, b) w Austrii: podatek dochodowy; podatek od osób prawnych; podatek gruntowy; danina od gospodarstw rolnych i leśnych; danina od wartości niezabudowanych gruntów.
Wynika z tego, że umowy z Austrią nie stosujemy do polskiego podatku od nieruchomości (w obecnej jego formie). Pomimo że pobiera się w Polsce podatek od nieruchomości zaliczany do podatków majątkowych, to nie został on wymieniony art. 2 ust.3 tej umowy.
Sytuacja powinna zmienić się diametralnie po wprowadzeniu do polskiego systemu podatkowego podatku katastralnego, wymierzanego od wartości nieruchomości. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają bowiem także zastosowanie do wszystkich podatków takiego samego lub podobnego rodzaju, które po podpisaniu umowy zostaną wprowadzone obok już istniejących podatków lub w ich miejsce (art. 2 ust. 4 konwencji modelowej OECD). Wówczas praktyczne znaczenie będą miały normy wynikające z postanowień umów opartych na art. 22 konwencji modelowej OECD, dotyczącym opodatkowania majątku.