- Nasza firma zajmuje się skupem złomu. Gdzie w deklaracji VAT-7 trzeba wykazać podatek należny od takich transakcji?

Od 1 kwietnia całkowicie zmieniły się zasady opodatkowania sprzedaży złomu na rzecz podatników VAT. Sprzedawca wystawia fakturę tylko z wartością netto. Zamiast stawki podaje informację, że VAT jest rozliczany przez nabywcę, lub podstawę prawną (w tej sytuacji art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT) albo oznaczenie „odwrotne obciążenie".

Nabywca wykazuje podstawę opodatkowania, dla której jest podatnikiem, w poz. 41 deklaracji VAT-7, a podatek należny od tych transakcji w poz. 42. Jednocześnie należy pamiętać, aby odpowiednio zwiększyć również VAT naliczony.

- Czy sprzedaż złomu na rzecz podatnika należy ująć w ewidencji sprzedaży?

Tak.

Należy ją wykazać wskazując, że nie jest opodatkowana VAT u sprzedawcy. Zamiast stawki należy więc wpisać „nie podlega".

Autor jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w KPMG

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Handel złomem

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj

Zobacz poradnik

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.