- Odchodzącym pracownikom nasza firma kupuje kwiaty, książkę lub inny upominek. Czy od ich wartości trzeba odprowadzić VAT?

Odpowiada Paweł Fałkowski doradca podatkowy, starszy menedżer w KPMG:

Nieodpłatne przekazanie towarów, przy nabyciu których istniało prawo do odliczenia VAT, od 1 kwietnia jest obciążone tym podatkiem. Jeśli jednak w momencie zakupu upominku firma wiedziała o jego przeznaczeniu, to nie powinna odliczać VAT, bo zakup nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Wtedy nie ma też obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej przy jego przekazaniu. Jeśli natomiast np. pracownikowi księgarni podarowano by w prezencie książkę kupioną wcześniej jako towar handlowy, to co do zasady przekazanie takie jest opodatkowane.

W tej sytuacji może jednak znaleźć zastosowanie wyłączenie dotyczące prezentów małej wartości. Są to przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,

- których przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Czytaj też:

VAT od nagród w zawodach firmowych

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Dostawa towarów » Nieodpłatne przekazanie towarów

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Próbki i małe prezenty

Zobacz poradnik

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.