Wpływ metod amortyzacji na wynik finansowy spółki

Sposób korzystania z posiadanych przez jednostkę składników majątku trwałego nierozerwalnie wpływa na jej sytuację finansową. Wybór metody i stawki amortyzacji, intensywność używania poszczególnych składników pozwala w sposób legalny kształtować obciążenia podatkowe danego okresu.

Publikacja: 20.10.2020 17:45

Wpływ metod amortyzacji na wynik finansowy spółki

Foto: Adobe Stock

W każdej firmie kluczowy jest jej majątek – środki trwałe, z którymi nierozerwalnie związana jest amortyzacja. Amortyzacja to sposób rozliczenia zużycia środków trwałych, jak i również wartości niematerialnych i prawnych, spowodowany zużyciem fizycznym, którego poziom jest uzależniony od rodzaju i jakości środka trwałego, a także intensywnością eksploatacji oraz zużyciem ekonomicznym, na które wpływ ma postęp techniczny. Amortyzacja środków trwałych polega więc na częściowym zużyciu składników majątku dokonywanym poprzez odpisy amortyzacyjne. Amortyzacja jest rodzajem kosztu, który nie jest związany z wypływem środków pieniężnych.

Pozostało 91% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe