Montaż bram do garażu z 8 proc. VAT

Przedsiębiorca może stosować obniżoną stawkę podatku, gdy świadczy usługi w budynkach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Aktualizacja: 23.04.2015 09:10 Publikacja: 23.04.2015 02:00

Montaż bram do garażu z 8 proc. VAT

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

W przyszłym miesiącu rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie polegać na montażu rolet zewnętrznych i bram garażowych. Moimi klientami będą osoby fizyczne. Nie oznacza to jednak, że nie będę realizować zleceń dla firm. Umowa z danym klientem będzie obejmowała pomiar w budynku, zamówienie materiałów na zlecenie, a następnie ich montaż. Zgodnie z umową w cenie montażu będzie zawarta opłata zarówno za zużyte do niego materiały, jak i za robociznę. Czy mogę wystawiać faktury ze stawką VAT 8 proc.? – pyta czytelnik.

Tak, jeżeli zostaną spełnione warunki zawarte w ustawie o VAT. Przedsiębiorca może stosować obniżoną stawkę podatku tylko wówczas, gdy świadczy usługi w budynkach, które są zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W przypadku montażu bram garażowych stosowanie stawki obniżonej będzie możliwe, jeśli garaż jest częścią takiego budynku.

Organy podatkowe nie zgadzają się natomiast na stosowanie stawki obniżonej w lokalach użytkowych. Podobną sprawę rozpatrywała niedawno Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 6 marca 2015 r. (IBPP2/443-1136/14/Icz). Dotyczyła ona przedsiębiorcy, który zajmuje się montażem rolet zewnętrznych i wewnętrznych, markiz i bram garażowych oraz ich naprawą i serwisem. Świadczy usługi montażu zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w lokalach użytkowych. Montowane produkty, np. osłony okienne, żaluzje, markizy czy bramy garażowe, są wykonywane dla klientów na indywidualne zamówienie, zgodnie z wcześniejszym pomiarem. Przedsiębiorca miał wątpliwości, jaką stawkę powinien wpisać na fakturze.

Organ podatkowy zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stawkę 8 proc. stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Dotyczy to budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 mkw., oraz lokali mieszkalnych o powierzchni do 150 mkw.

Poza tym przy ustaleniu stawki VAT decydujące znaczenie ma fakt, co jest przedmiotem sprzedaży: dostawa towarów czy świadczenie usług. Świadczenie kompleksowe (złożone) to zgodnie z orzecznictwem TSUE liczne działania podejmowane przez podatnika na rzecz konsumenta, które z gospodarczego punktu widzenia tworzą jedną całość i z podatkowego punktu widzenia nie powinny być w sposób sztuczny dzielone.

Przedsiębiorca napisał we wniosku o interpretację, że podpisuje umowy z klientami, w których określa wykonywanie robót oraz pełny koszt świadczonych usług, obejmujący zarówno materiały, jak i robociznę. W tej sytuacji stawkę 8 proc. należy stosować do całości robót, czyli zarówno do robocizny, jak i materiału. Warunkiem jest, aby roboty te wykonywane były w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Oznacza to, że usługi montażu rolet zewnętrznych powinny być objęta 8 proc. VAT.

Podobnie będzie w przypadku usług montażu bram garażowych. Izba skarbowa zwróciła uwagę, że montaż ten związany jest niejednokrotnie z pracami, takimi jak np. kucie elewacji, gipsowanie, tynkowanie, malowanie, przewierty lub przygotowanie konstrukcji nośnej. Strony w umowach cywilnoprawnych określają, co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem umowy będzie sprzedaż materiałów wraz ze świadczoną usługą, to nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów. Obrotem podatnika jest bowiem uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę, ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania dla celów podatkowych.

W przypadku montażu bram garażowych w obiektach budownictwa objętych społecznym programem mieszkaniowym stawkę 8 proc. VAT można stosować wyłącznie, gdy bramy te są integralną częścią budynku sklasyfikowanego w PKOB 11. Poza tym ich montaż musi być częścią kompleksowego zadania inwestycyjnego, tj. budowy bądź przebudowy, remontu lub modernizacji, co powinno wynikać z umowy cywilnoprawnej z kontrahentem. Nie można natomiast stosować obniżonej stawki, gdy usługa dotyczy wyłącznie wyodrębnionego lokalu użytkowego, tj. garażu.

W przyszłym miesiącu rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie polegać na montażu rolet zewnętrznych i bram garażowych. Moimi klientami będą osoby fizyczne. Nie oznacza to jednak, że nie będę realizować zleceń dla firm. Umowa z danym klientem będzie obejmowała pomiar w budynku, zamówienie materiałów na zlecenie, a następnie ich montaż. Zgodnie z umową w cenie montażu będzie zawarta opłata zarówno za zużyte do niego materiały, jak i za robociznę. Czy mogę wystawiać faktury ze stawką VAT 8 proc.? – pyta czytelnik.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?