Ryczałtowe zabezpieczenie akcyzowe - kiedy stosować

Na wniosek podatnika naczelnik urzędu celnego wyraża zgodę na złożenie kwoty będącej gwarancją zapłaty podatku na poziomie 30 proc. jej podstawowej wysokości.

Publikacja: 11.05.2015 05:40

Ryczałtowe zabezpieczenie akcyzowe - kiedy stosować

Foto: www.sxc.hu

Na podatników akcyzy ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym nakłada obowiązek składania zabezpieczeń akcyzowych w związku z wykonywaniem przez nich określonych czynności, związanych przede wszystkim ze stosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub z dostawą wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Głównym celem stosowania zabezpieczeń akcyzowych jest zapewnienie uregulowania przez tych podatników kwoty podatku akcyzowego.

W bieżącym roku zmieniły się m.in. zasady ustalania wysokości zabezpieczenia akcyzowego w związku z objęciem zabezpieczeniem akcyzowym zobowiązań wynikających z opłaty paliwowej. Wprowadzono także nowe zasady ustalania wysokości zabezpieczenia generalnego i ryczałtowego, zmieniono sposób i miejsce składania zabezpieczenia akcyzowego, warunki i tryb jego zwrotu, sposób potwierdzenia przyjęcia zabezpieczenia akcyzowego, a także ustalono nowe wzory druków i dokumentów stosowanych w zabezpieczeniach akcyzowych (m.in. wzór wniosku o wyrażenie zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego i wzór wniosku o przedłużenie zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego).

Zabezpieczenie akcyzowe możemy podzielić na generalne i ryczałtowe. W poprzednim numerze tygodnika „Podatki" zostało omówione zabezpieczenie generalne, natomiast o zabezpieczeniu ryczałtowym piszemy w tym tygodniu.

Co sześć miesięcy

Obliczone na podstawie ustawowych zasad zabezpieczenie akcyzowe może, w określonych przypadkach, zostać obniżone poprzez zastosowanie formy zabezpieczenia ryczałtowego.

Na wniosek podmiotu (prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca, podmiot pośredniczący) w celu zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych, naczelnik urzędu celnego (po spełnieniu warunków w postaci: siedziba lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju, sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych, brak zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) wyraża zgodę na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego na poziomie 30 proc. wysokości zabezpieczenia generalnego, do którego złożenia podmiot ten jest obowiązany.

Wysokość zabezpieczenia ryczałtowego ustalana jest ponownie co sześć miesięcy, począwszy od dnia złożenia wniosku o wyrażenie zgody na jego złożenie. Nie wyłącza to oczywiście uprawnienia organu podatkowego do pierwszego ponownego ustalenia wysokości zabezpieczenia ryczałtowego przed upływem sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Minister obniżył jeszcze bardziej

W rozporządzeniu z 15 grudnia 2014 w sprawie określenia przypadków, w których stosuje się niższy poziom zabezpieczenia akcyzowego, szczegółowych warunków odnotowania obciążenia zabezpieczenia generalnego lub zwolnienia go z tego obciążenia przez podmiot obowiązany do jego złożenia oraz przypadków, w których nie odnotowuje się obciążenia zabezpieczenia generalnego (DzU z 2014 r. poz. 1830) minister finansów określił wysokość zabezpieczenia ryczałtowego na poziomie 15 proc. kwoty akcyzy. Natomiast w sytuacji, gdy powstaje obowiązek objęcia wyrobów zabezpieczeniem opłaty paliwowej ustalone jest ono w wysokości 15 proc. kwoty akcyzy powiększonej o 15 proc. kwoty opłaty paliwowej, której obowiązek zapłaty może powstać. Ta obniżona wysokość zabezpieczenia ryczałtowego może mieć zastosowanie w dwóch sytuacjach.

1.

Po pierwsze, stosuje się ją w przypadku przemieszczania z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, przez podmiot prowadzący skład podatkowy, posiadający zgodę na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego, ropopochodnych wyrobów akcyzowych, które są przemieszczane rurociągiem pomiędzy składami podatkowymi.

2.

Po drugie, stosuje się ją w przypadku przemieszczania z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, przez podmiot prowadzący skład podatkowy, posiadający zgodę na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego, alkoholu etylowego objętego pozycją CN 2207, który jest:

- wyprodukowany w gorzelni rolniczej z surowców rolniczych jako nieoczyszczony alkohol etylowy oraz wyprowadzany ze składu podatkowego producenta i przemieszczany do składu podatkowego na terytorium kraju w celu dalszego przetworzenia przez jego odbiorcę lub

- alkoholem etylowym odwodnionym wyprodukowanym z surowców rolniczych, który w celu dalszego przetworzenia przez jego odbiorcę jako biopaliwo lub paliwo ciekłe jest wyprowadzany ze składu podatkowego i przemieszczany do innego składu podatkowego na terytorium kraju przez podmiot, który przeprowadził jego odwodnienie, zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego jako prowadzący ten skład podatkowy.

Oleje i paliwa

W rozporządzeniu minister finansów określił także wysokość zabezpieczenia w przypadku produkcji, magazynowania, wprowadzania do składu podatkowego lub przemieszczania z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy olejów opałowych, paliw opałowych lub olejów napędowych przeznaczonych na cele opałowe lub też w sytuacji wykorzystania tych wyrobów w sposób zwolniony z opodatkowania ze względu na przeznaczenie przez podmiot prowadzący skład podatkowy, zarejestrowanego odbiorcę lub podmiot pośredniczący. W takim przypadku stosuje się zabezpieczenie generalne na poziomie równym kwocie akcyzy, obliczonej dla danego wyrobu akcyzowego według stawki odpowiednio w zależności od wyrobu 232 zł/1000 litrów lub 64 zł/1000 kg, powiększonej o kwotę opłaty paliwowej, której obowiązek zapłaty może powstać w stosunku do tych wyrobów.

Autor jest ekspertem Służby Celnej

Poprzednie przepisy nadal są stosowane

Do zabezpieczeń akcyzowych złożonych w należnej wysokości przed 1 stycznia zastosowanie mają poprzednio obowiązujące przepisy rozporządzenia ministra finansów z 30 sierpnia 2010 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (DzU nr 160, poz. 1076), jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2015 r. Zastosowanie ww. rozporządzenia z 2010 r. jest jednak uchylone w przypadku wygaśnięcia lub utraty ważności złożonego zabezpieczenia akcyzowego lub złożenia nowego lub dodatkowego zabezpieczenia akcyzowego lub przedłużenia złożonego zabezpieczenia akcyzowego lub jego ważności. Wówczas do ustalenia wysokości zabezpieczenia akcyzowego zastosowanie ma rozporządzenie z 2014 r.

Jeden podatnik może prowadzić kilka składów

W przypadku prowadzenia przez podmiot wielu składów podatkowych, wysokość zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego ustala się i przyjmuje dla zabezpieczenia łącznie dla wszystkich składów podatkowych albo dla każdego składu oddzielnie, zgodnie ze wskazaniem podmiotu. W przypadku niewskazania przez podmiot sposobu ustalenia wysokości zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego przyjmuje się je w wysokości ustalonej łącznie dla wszystkich składów podatkowych.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego