Wydatki na studia przedsiębiorcy mogą być kosztem podatkowym

Jeżeli studia podyplomowe będą związane z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, a wiedza na nich zdobyta wpłynie na wysokość uzyskiwanych z niej przychodów, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła, to wydatki na czesne, opłaty za dojazdy i zakup pomocy dydaktycznych mogą być koszem dla przedsiębiorcy.

Publikacja: 11.06.2015 03:00

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 18 maja 2015 r. (IBPBI/1/511-228/ 15/ŚS).

Stan faktyczny

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem dla jednego z dużych klientów w branży IT. Chciałby rozwinąć działalność poprzez pozyskanie większej liczby klientów.

Tłumaczył, że teraz posiada wykształcenie wyższe z zakresu informatyki oraz podyplomowe z zakresu zarządzania projektami. To nie daje mu jednak znajomości metod i narzędzi niezbędnych do tworzenia dobrej jakości ofert odpowiadających potrzebom potencjalnych klientów, rozpoznania tych potrzeb, nawiązania kontaktów czy też analizy skuteczności podejmowanych działań. Żeby uzupełnić te braki, chciałby rozpocząć studia podyplomowe na kierunku „akademia menedżera sprzedaży". W ich programie znajdują się m.in. takie przedmioty, jak: skuteczna komunikacja, emocje w sprzedaży, sprzedaż, strategia sprzedaży, profesjonalne techniki sprzedaży, analizy rynku, negocjacje, narzędzia marketingowe, reklama oraz wskaźniki efektywności itd. Opłata za studia podyplomowe to prawie 3 tys. zł plus koszty podręczników i dojazdów. Przedsiębiorca zapytał, czy wydatki związane z opisanymi studiami podyplomowymi, tj. koszty czesnego, podręczników i dojazdów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Sam uważał, że studia podyplomowe związane ze sprzedażą dostarczą mu metod i narzędzi, które pozwolą na skuteczne dotarcie do szerokiego grona klientów. W rezultacie zapewnią zabezpieczenie przychodów poprzez uniezależnienie się od jednego ich źródła oraz ich zwiększenie. Dlatego, zadaniem podatnika, wydatki te mogą być kosztem jego firmy.

Rozstrzygnięcie

Fiskus potwierdził to stanowisko. Wydatki związane ze zdobywaniem czy też podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów podyplomowych nie są ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty. Samo to jednak, w ocenie urzędników, nie jest wystarczającą przesłanką do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest bowiem istnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a osiągnięciem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Do stwierdzenia, czy poniesione wydatki z tytułu opłat za studia podyplomowe mogą być kosztem działalności istotne jest czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, potrzebnych w prowadzonej działalności gospodarczej i mają z nią związek, czy wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

W konsekwencji urzędnicy stwierdzili, że jeżeli studia podyplomowe będą związane z zakresem prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, a wiedza na nich zdobyta wpłynie na wysokość przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej (na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów), to wydatki na czesne, opłaty za dojazdy, zakup pomocy dydaktycznych (podręczniki) mogą, co do zasady, stanowić koszty podatkowe prowadzonej przez niego działalności. Oczywiście pod warunkiem należytego ich udokumentowania. Pomoce dydaktyczne muszą być związane z przedmiotem studiów, realizacją podstaw programowych cyklu kształcenia oraz okresem nauki na studiach podyplomowych.

Na podatniku spoczywa jednak ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami, a także wykazania, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Przy czym zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów działalności gospodarczej może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego.

—oprac. Aleksandra Tarka

Zdaniem eksperta

Jarosław Ziobrowski, adwokat

Organy podatkowe w interpretacjach dotyczących kwestii ponoszenia wydatków związanych z kursami, szkoleniami lub studiami podyplomowymi wskazują, że istotne jest ustalenie, czy takie wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają z nią związek, czy może służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady mają charakter osobisty. Oczywiście w praktyce takie rozróżnienie może nie być proste. Przykładowo: Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 17 października 2013 r. (IPTPB1/415-506/13-4/AP) uznała, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu odbywania studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości i podatków, mimo że wykształcenie to będzie przydatne w prowadzeniu firmy poprzez zrozumienie zasad księgowości i sposobu rozliczania się z podatków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Warto o tym pamiętać, bo to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Podatnicy muszą zatem wykazać, że celem studiów jest przekazanie praktycznej wiedzy, a zakres studiów nie obejmuje wiedzy ogólnej, lecz ściśle ukierunkowaną wiedzę będącą ważnym elementem prowadzenia biznesu, a tym samym zdobyta wiedza na takim szkoleniu czy studiach podyplomowych znacznie przyczyni się do podwyższenia jakości oferowanej usługi, pozyskania nowych klientów, jak również osiągnięcia wyższych przychodów. Przed podjęciem decyzji odnośnie do zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodu warto sprawdzić, czy organy podatkowe nie wypowiedziały się już w sprawie takiego kursu czy szkolenia, ponieważ może to być jakaś wskazówka dla podatnika.

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 18 maja 2015 r. (IBPBI/1/511-228/ 15/ŚS).

Stan faktyczny

Pozostało 98% artykułu
Podatki
Od 1 października nie dodzwonimy się do swojego urzędu skarbowego
W sądzie i w urzędzie
Jest nowa wersja ważnej usługi w aplikacji mObywatel
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Reset Trybunału Konstytucyjnego z wątpliwościami
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań