Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 18 maja 2015 r. (IBPBI/1/511-228/ 15/ŚS).
Stan faktyczny
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem dla jednego z dużych klientów w branży IT. Chciałby rozwinąć działalność poprzez pozyskanie większej liczby klientów.
Tłumaczył, że teraz posiada wykształcenie wyższe z zakresu informatyki oraz podyplomowe z zakresu zarządzania projektami. To nie daje mu jednak znajomości metod i narzędzi niezbędnych do tworzenia dobrej jakości ofert odpowiadających potrzebom potencjalnych klientów, rozpoznania tych potrzeb, nawiązania kontaktów czy też analizy skuteczności podejmowanych działań. Żeby uzupełnić te braki, chciałby rozpocząć studia podyplomowe na kierunku „akademia menedżera sprzedaży". W ich programie znajdują się m.in. takie przedmioty, jak: skuteczna komunikacja, emocje w sprzedaży, sprzedaż, strategia sprzedaży, profesjonalne techniki sprzedaży, analizy rynku, negocjacje, narzędzia marketingowe, reklama oraz wskaźniki efektywności itd. Opłata za studia podyplomowe to prawie 3 tys. zł plus koszty podręczników i dojazdów. Przedsiębiorca zapytał, czy wydatki związane z opisanymi studiami podyplomowymi, tj. koszty czesnego, podręczników i dojazdów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Sam uważał, że studia podyplomowe związane ze sprzedażą dostarczą mu metod i narzędzi, które pozwolą na skuteczne dotarcie do szerokiego grona klientów. W rezultacie zapewnią zabezpieczenie przychodów poprzez uniezależnienie się od jednego ich źródła oraz ich zwiększenie. Dlatego, zadaniem podatnika, wydatki te mogą być kosztem jego firmy.
Rozstrzygnięcie
Fiskus potwierdził to stanowisko. Wydatki związane ze zdobywaniem czy też podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów podyplomowych nie są ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty. Samo to jednak, w ocenie urzędników, nie jest wystarczającą przesłanką do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest bowiem istnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a osiągnięciem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.