Koronawirus: odliczenia podatkowe wyposażenia pracy wykonywanej w domu

Koszty poniesione przez pracodawcę na zapewnienie pracownikowi lub zleceniobiorcy wyposażenia potrzebnego do świadczenia pracy zdalnej mogą zostać ujęte w kosztach podatkowych pracodawcy. Podobnie szczepionki przeciw grypie czy produkty lecznicze wzmacniające odporność.

Publikacja: 12.11.2020 17:00

Koronawirus: odliczenia podatkowe wyposażenia pracy wykonywanej w domu

Foto: Adobe Stock

W obliczu kolejnej fali epidemii, przedsiębiorcy mierzą się nie tylko z wyzwaniem ochrony zdrowia własnego i swoich pracowników, ale również z koniecznością dostosowania prowadzonej działalności gospodarczej do rzeczywistości ukształtowanej przez koronawirusa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, w wielu przedsiębiorstwach standardem staje się przejście, gdy jest to możliwe, na tzw. „home office" i wykonywanie pracy w trybie zdalnym, wprowadzanym w pełnym wymiarze czasowym lub też w formie rotacyjnej. Taki stan rzeczy wymaga jednak dostosowania przestrzeni domowej do możliwości świadczenia pracy. Pracodawcy mogą zapewnić pracownikom odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy (monitor, fotel, klawiatura, internet, telefon, itp.) lub oferować ekwiwalent pieniężny za wykorzystanie przez pracowników prywatnego sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej. Wobec tego powstaje pytanie, jakie skutki podatkowe wiążą się dla pracodawcy i pracownika ze świadczeniem pracy zdalnej?

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów