Podatek od nieruchomości za automat z napojami

Umieszczenie w budynku szkoły wyższej urządzenia do sprzedaży batoników i coli oznacza konieczność uiszczenia daniny według stawki przewidzianej dla budynków związanych z działalnością gospodarczą.

Publikacja: 02.11.2015 04:40

Podatek od nieruchomości za automat z napojami

Foto: www.sxc.hu

– Uczelnie wyższe wydzierżawiają często na rzecz podmiotów zewnętrznych (prowadzących działalność gospodarczą) powierzchnię położoną we własnych budynkach, na której ustawiane są maszyny (automaty) odpłatnie wydające napoje bądź artykuły spożywcze. Czy powierzchnia wydzierżawiana podmiotom zewnętrznym pod takie automaty podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) od podatku od nieruchomości zwalnia się uczelnie, przy czym zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą.

Z treści tego przepisu jasno wynika, że zwolnienie przysługuje tylko w zakresie nieruchomości niezajętych na działalność gospodarczą. Przy czym ustawa nie wskazuje bezpośrednio, że działalność gospodarczą wyłączającą zastosowanie zwolnienia musi prowadzić uczelnia. Zatem już samo prowadzenie przez podmiot trzeci działalności gospodarczej na nieruchomości wydzierżawianej przez uczelnię powoduje utratę prawa do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Wniosek taki wynika z treści art. 1a ust. 1 pkt 34 ustawy, zgodnie z którym grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami. Zatem samo posiadanie przez przedsiębiorcę powierzchni pod automatem (na podstawie umowy dzierżawy zawartej pomiędzy uczelnią a przedsiębiorcą – statuującej tzw. posiadanie zależne w rozumieniu art. 336 kodeksu cywilnego) sprawia, że analizowane zwolnienie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie może mieć zastosowania.

Potwierdzenie takiego stanowiska można odnaleźć m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2012 r. (II FSK 2266/10). W jego uzasadnieniu czytamy: „Trafnie zaznaczył on, że każda część nieruchomości zajęta faktycznie na prowadzenie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (...). Bez znaczenia jest to, czy ową działalność prowadzi sama uczelnia wyższa jako właściciel nieruchomości czy też inny podmiot, w szczególności posiadacz zależny (najemca, dzierżawca)".

W jakiej wysokości

Działalność przedsiębiorców sprzedających napoje/artykuły spożywcze z wstawionych na terenie uczelni automatów jest niewątpliwie działalnością gospodarczą. Powoduje to, że część powierzchni użytkowej budynku uczelni zajęta przez automat jest opodatkowana stawką podatku od nieruchomości przewidzianą dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, w związku z obwieszczeniem ministra finansów z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r., rada gminy określa w drodze uchwały wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 23,13 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Przepis ten nie wskazuje, że stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczy powierzchni związanych z działalnością gospodarczą właściciela nieruchomości (tu: uczelni).

Mając zatem na uwadze wcześniej przytoczoną definicję budynków/budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy), należy wskazać, że wykorzystanie powierzchni budynków uczelni dla celów prowadzenia działalności gospodarczej przez podmiot trzeci na podstawie umowy dzierżawy zawartej z uczelnią (posiadanie zależne) oznacza konieczność zastosowania stawki podatku od nieruchomości przewidzianej dla budynków/ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Potwierdzenie w urzędowych pismach

Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć m.in. w wyjaśnieniu Ministerstwa Finansów – zastępcy dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru z 14 listopada 2005 r. (LK -833/KM/05/593) (pismo to ma już dziesięć lat, ale stan prawny nie uległ zmianie), w którym czytamy: „Po 1 września 2005 r. nieruchomości uczelni, jeżeli zajęte są na prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem art. 106 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ze stawkami najwyższymi, określonymi w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 2 lit. b oraz pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych".

Podobny wniosek odnaleźć można także w piśmie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu z 5 listopada 2009 r. (bez sygnatury): „Reasumując, jeżeli XYZ wynajmuje przedsiębiorcy lub innemu podmiotowi nieruchomość lub jej część na prowadzenie działalności gospodarczej, to taka nieruchomość lub jej część przez sam fakt zajęcia jej przez przedsiębiorcę lub podmiot prowadzący działalność gospodarczą podlega opodatkowaniu stawkami przewidzianymi dla nieruchomości lub ich części związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej. Utraty prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości nie powoduje natomiast nieodpłatne udostępnienie części nieruchomości podmiotowi, który nie będzie prowadził tam działalności gospodarczej, lecz jego działalność będzie służyła usprawnieniu funkcjonowania XYZ poprzez zabezpieczenie jej w niezbędny sprzęt i umundurowanie".

Tylko część powierzchni

Jednocześnie opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki przewidzianej dla działalności gospodarczej nie powinna podlegać cała powierzchnia budynku, w której znajduje się automat, lecz jedynie ta cześć powierzchni budynku, która jest zajęta przez automat (jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej). Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 9 lipca 2010 r. (III SA/Po 345/10), a jego stanowisko utrzymał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 maja 2012 r. (II FSK 2266/10). NSA orzekł, że: „Powyższe dowodzi, że ustawodawca dokonał generalnie zwolnienia podatkowego nieruchomości należących do wyższych uczelni, za wyjątkiem jednak nieruchomości zajętych na działalność gospodarczą (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy). Jest to określone wyłączenie od zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym, co oznacza, iż każda część nieruchomości zajęta faktycznie na prowadzenie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości – według wyższych stawek dotyczących nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą, bez względu na to, czy działalność tę prowadzi dana uczelnia wyższa (właściciel nieruchomości) czy też inny podmiot (posiadacz zależny – najemca, dzierżawca itd.)".

Maszyna nie jest budowlą

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie powinien podlegać sam automat. Nie jest to bowiem budowla w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym przez budowlę rozumie się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Sam automat nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (jako budowla lub jej część związana z prowadzeniem działalności gospodarczej – na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy).

Autor jest kierownikiem zespołu podatków bezpośrednich w ECDDP sp. z o.o.

– Uczelnie wyższe wydzierżawiają często na rzecz podmiotów zewnętrznych (prowadzących działalność gospodarczą) powierzchnię położoną we własnych budynkach, na której ustawiane są maszyny (automaty) odpłatnie wydające napoje bądź artykuły spożywcze. Czy powierzchnia wydzierżawiana podmiotom zewnętrznym pod takie automaty podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) od podatku od nieruchomości zwalnia się uczelnie, przy czym zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe