– Korzyści są dwie. Pierwsza: firma nie musi potrącać od nagrody zaliczki na PIT, przez co ma mniej obowiązków administracyjnych. Druga: nie trzeba odprowadzać od niej składek ZUS – tłumaczy Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym w KPMG w Polsce.
Premia za polecenie do pracy bez PIT i ZUS? Jak rozliczyć premię rekomendacyjną?
Z pytaniem do fiskusa wystąpiła spółka szukająca kandydatów do pracy. Mogą ich polecić osoby, które są już w niej zatrudnione. Za zakończoną sukcesem rekrutację przysługuje im premia. Jej wysokość jest uzależniona od stanowiska, na jakie aplikował polecony kandydat. Warunkiem otrzymania premii jest podpisanie z rekomendowanym kandydatem umowy o pracę bądź nawiązanie z nim współpracy na podstawie innej umowy. Polecający też musi być nadal zatrudniony.
Jak rozliczyć takie premie? Aktualnie spółka zalicza je do przychodów ze stosunku pracy, które są opodatkowane i oskładkowane. Od nagród pobiera zaliczki na podatek.
Twierdzi jednak, że powinna zmienić zasady rozliczenia. Uważa, że premie są przychodem z tzw. innych źródeł. I nie musi pobierać od nich zaliczek na PIT.