NSA: czy pośrednictwo w PPK korzysta ze zwolnienia z VAT?

Usługi pośrednictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, m.in. doprowadzenie do zawarcia pierwszej umowy z zakładem pracy, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.

Publikacja: 03.07.2024 07:52

NSA: czy pośrednictwo w PPK korzysta ze zwolnienia z VAT?

Foto: Adobe Stock

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do zwolnienia z VAT.

NSA: pośrednictwo w PPK a VAT

Konkretnie chodziło o pośrednictwo w sprzedaży pracowniczych planów kapitałowych (PPK). We wniosku o interpretację ubezpieczyciel wyjaśnił, że chce nawiązać współpracę z towarzystwem funduszy inwestycyjnych w zakresie pośrednictwa w sprzedaży PPK. Ona skupi się na doprowadzeniu do sytuacji, w której fundusz będzie świadczył usługi polegające na gromadzeniu środków PPK na rzecz osób zatrudnionych u danego pracodawcy.

Podatniczka tłumaczyła, że ustawa o PPK narzuca ściśle określoną sekwencję działań. W pierwszej kolejności trzeba zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a następnie umowę o ich prowadzenie. Spółka chciała potwierdzenia, że ma prawo do zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT.

Fiskus takiej możliwości się nie dopatrzył. Zauważył, że w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. g) ustawy o VAT przewidziano zwolnienie dla usług zarządzania PPK. Nie ma w nim usług pośrednictwa w zakresie zawierania umów o zarządzanie PPK. Spółka zaś nie będzie świadczyła pośrednictwa w usługach, których przedmiotem są instrumenty finansowe, tj. objęte art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT.

Czytaj więcej

Zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi a VAT

Umowa o zarządzanie PPK a zwolnienie z VAT

Ubezpieczyciel poszedł do sądu i wygrał. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zgodził się, że skarżąca spółka będzie pośredniczyć nie tylko w zawieraniu umów o zarządzanie PPK, ale również o ich prowadzenie. Zwolnienie może więc wchodzić w grę, a fiskus musi tylko ocenić, czy PPK to instrumenty finansowe. I uwzględnić m.in. cel preferencji i funkcjonowania PPK.

Tak samo uznał NSA. Jak tłumaczył sędzia NSA Artur Mudrecki, WSA, odwołując się do orzecznictwa unijnego, słusznie uznał, że sporny przepis może mieć zastosowanie w sprawie. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 1359/20 

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do zwolnienia z VAT.

NSA: pośrednictwo w PPK a VAT

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?