Czy korekty cen transferowych wpływają na rozliczenia VAT

O tym czy korekta cen transferowych wywołuje skutki w VAT decyduje to, czy polega ona tylko na urealnieniu cen na potrzeby urynkowienia poziomu dochodowości, czy prowadzi do zmian wynagrodzenia za towary lub usługi.

Publikacja: 01.07.2024 04:30

Czy korekty cen transferowych wpływają na rozliczenia VAT

Foto: Adobe Stock

W dzisiejszym zmiennym środowisku gospodarczym monitorowanie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, w celu wyrównania poziomu rentowności z poziomem rynkowym, stanowi nieodzowny element polityki podatkowej grup kapitałowych. Jeżeli bowiem wskutek wystąpienia zmian istotnych okoliczności ustalone ceny w transakcjach wewnątrzgrupowych odbiegają od warunków rynkowych, to konieczne jest dokonanie korekty cen transferowych. Kwestia korekt dochodowości budzi szereg wątpliwości, zwłaszcza w kontekście rozliczeń VAT. Wydaje się, że jeśli korekta nie ma wpływu na wysokość stosowanych cen w trakcie roku, a więc na podstawę opodatkowania VAT, to nie implikuje ona konieczności korygowania rozliczeń podatku od wartości dodanej. W rzeczywistości obecna praktyka nie jest w tym względzie jednoznaczna.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?