Jak amortyzować domek kempingowy, kajak i rower

Ośrodki wczasowe oraz wypożyczalnie sprzętu sportowo-rekreacyjnego sezonowo wykorzystują składniki majątku takie jak jachty, łodzie motorowe, rowery wodne, skutery śnieżne, sanki, narty itp. Wydatki na ich nabycie są rozliczane w kosztach uzyskania przychodów w szczególny sposób.

Publikacja: 01.07.2024 04:30

Jak amortyzować domek kempingowy, kajak i rower

Foto: Adobe Stock

Środki trwałe używane sezonowo to składniki majątku, które w związku ze specyfiką działalności podatnika są wykorzystywane przez niego tylko w określonym okresie roku (np. w sezonie letnim lub zimowym). W szczególności mogą to być motorówki, jachty, rowery wodne, domki kempingowe, skutery śnieżne, sanki czy narty.

Jak wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2017 r. (0461-ITPB1.4511.896.2016.1.PSZ), „(…) Środki trwałe używane sezonowo to składniki majątku, które w związku ze specyfiką działalności podatnika są wykorzystywane przez podatnika tylko w określonym okresie roku. Poza sezonem te składniki majątku nie są wykorzystywane do prowadzonej działalności, jednak nie można uznać, że są zbędne lub nieprzydatne. (…)”.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?