Odroczenie KSeF otwiera nowe możliwości

Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania to szansa, by temu projektowi nadać kształt uwzględniający nie tylko słuszny interes fiskusa, ale też oczekiwania przedsiębiorców, że KSeF – oprócz wydatków i dodatkowych obowiązków – przyniesie im faktyczne korzyści płynące z cyfryzacji faktur.

Publikacja: 17.06.2024 04:30

Odroczenie KSeF otwiera nowe możliwości

Foto: Adobe Stock

Minister finansów podjął trudną, lecz jednocześnie rozważną i odpowiedzialną decyzję o przesunięciu wprowadzenia obligatoryjnego KSeF na 2026 r. Audyt systemu wykazał problemy z wydajnością, architekturą i zarządzaniem projektem. Równolegle prowadzone konsultacje publiczne również pokazały, że nie jest on gotowy – wiele kwestii technicznych i prawnych nie było jeszcze rozstrzygniętych, konsultanci zgłaszali liczne błędy i bardzo krytycznie odnosili się do komunikacji z MF. Po konsultacjach powstał projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, w którym została uwzględniona niewielka część postulatów.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?