Propozycja pakietu kilkunastu zmian przeciwdziałających wyłudzeniom znalazła się w planie zmian legislacyjnych rządu na pierwszy kwartał 2016 r.

Wśród zapowiedzianych zmian znalazło się zniesienie kwartalnych rozliczeń VAT. Wiele oszustw jest bowiem dokonywanych w czasie krótszym niż kwartał: oszukańcza firma w tym okresie może powstać i zniknąć, nie rozliczywszy podatku.

Inne rozwiązanie to obowiązek składania deklaracji VAT drogą elektroniczną przez niektóre grupy podatników (nie wskazano jakie). Przyspieszałoby to wykrycie podatników o podejrzanie wysokich obrotach w krótkim czasie. Właśnie tacy często są oszustami.

Słup bez rejestracji

Jednak MF chciałoby zdusić problem wyłudzeń w zarodku. Tzw. firmy słupy nie będą rejestrowane na VAT, „w przypadku gdy w wyniku podjętych czynności sprawdzających okaże się, że podmiot ten nie istnieje lub (...) nie ma możliwości skontaktowania się z nim". Ministerstwo chce też wprowadzić obowiązek comiesięcznego składania informacji o transakcjach zrealizowanych przez podatników handlujących z UE oraz tych, którzy dokonują krajowych dostaw w systemie odwrotnego obciążenia (dotyczy to m.in. elektroniki i stali).

MF chce też skłonić podatników handlujących na większą skalę do tego, by rozliczali się w pieniądzu elektronicznym, a nie w gotówce. Solidarna odpowiedzialność za niezapłacony VAT ma obowiązywać nabywcę i sprzedawcę, gdy transakcje gotówkowe przekroczą określony limit (nie podano jego wysokości).

Wzorce z zagranicy

Przyjęte rozwiązania są inne, niż proponował PiS w projekcie zupełnie nowej ustawy o VAT. Zakładano w nim m.in. zniesienie systemu odwrotnego obciążenia. Za to wiele z proponowanych rozwiązań to sugestie Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy MF. Niektóre z nich to sprawdzone już pomysły innych krajów. Prześwietlanie podatnika przed rejestracją stosuje już Rumunia, a składanie raportów o sprzedaży jest wymagane m.in. w Czechach.

Roman Namysłowski - doradca podatkowy partner w Crido Taxand

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

Niektóre z proponowanych zmian, jak likwidacja rozliczeń kwartalnych, mogą oznaczać koniec ułatwień dla pewnej grupy podatników, ale wydaje się to rozsądną ceną za uszczelnienie systemu VAT. Możliwość odmowy rejestracji nowych firm dla celów tego podatku to również dobry pomysł, zwłaszcza że oszuści często rejestrowali firmy słupy, np. na osoby bezdomne czy przebywające w hospicjach. Przy formułowaniu konkretnych przepisów warto pamiętać, że większość podatników VAT działa uczciwie, a więc nowe rozwiązania nie powinny przeszkadzać im w normalnym funkcjonowaniu. Poza tym, choć proponowane rozwiązania to krok w dobrą stronę, to prawdopodobnie nie wyeliminują całkowicie oszustw w VAT.