Garaże muszą być opodatkowane jedną stawką podatku

W przyszłym roku właściciele miejsc parkingowych w garażach podziemnych będą nadal płacić wyższy podatek od nieruchomości. Stawka zostanie obniżona dopiero od 2025 roku.

Publikacja: 20.11.2023 02:00

Garaże muszą być opodatkowane jedną stawką podatku

Foto: Adobe Stock

18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał ważny wyrok dla wszystkich osób, które posiadają miejsce postojowe w garażach podziemnych budynków mieszkalnych (SK 23/19).

Przedmiotem sporu w sprawie była stawka podatku od nieruchomości zastosowana do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym, stanowiącego wyodrębniony lokal niemieszkalny. Istota sporu sprowadzała się do ustalenia, czy wobec miejsca postojowego znajdującego się w garażu wielostanowiskowym usytuowanego w budynku mieszkalnym, należało zastosować stawkę podatku od nieruchomości przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.), czyli jak dla budynków lub ich części pozostałych, czy też właściwa powinna być stawka określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l., a więc stawka przewidziana dla budynków lub ich części mieszkalnych.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
W sądzie i w urzędzie
Pierwsza skarga następcy Ziobry. Zarzuca sądowi "bezduszny formalizm"
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości