Garaże muszą być opodatkowane jedną stawką podatku

W przyszłym roku właściciele miejsc parkingowych w garażach podziemnych będą nadal płacić wyższy podatek od nieruchomości. Stawka zostanie obniżona dopiero od 2025 roku.

Publikacja: 20.11.2023 02:00

Garaże muszą być opodatkowane jedną stawką podatku

Foto: Adobe Stock

18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał ważny wyrok dla wszystkich osób, które posiadają miejsce postojowe w garażach podziemnych budynków mieszkalnych (SK 23/19).

Przedmiotem sporu w sprawie była stawka podatku od nieruchomości zastosowana do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym, stanowiącego wyodrębniony lokal niemieszkalny. Istota sporu sprowadzała się do ustalenia, czy wobec miejsca postojowego znajdującego się w garażu wielostanowiskowym usytuowanego w budynku mieszkalnym, należało zastosować stawkę podatku od nieruchomości przewidzianą w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.), czyli jak dla budynków lub ich części pozostałych, czy też właściwa powinna być stawka określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l., a więc stawka przewidziana dla budynków lub ich części mieszkalnych.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą