Wspólnik spółki jawnej skorzysta z ulgi na robotyzację

Gdy spółka jawna ponosi koszty uzyskania przychodów na robotyzację, każdy wspólnik może skorzystać z ulgi i odliczyć iloczyn kwoty stanowiącej 50 proc. tych kosztów oraz przysługującego mu udziału w zysku spółki.

Publikacja: 06.11.2023 02:00

Wspólnik spółki jawnej skorzysta z ulgi na robotyzację

Foto: Adobe Stock

Krytykowany powszechnie Polski Ład ma także swoje jasne strony – wprowadził przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. ulga na robotyzację, której celem jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej. Ulga polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50 proc. wysokości kosztów. Ulga została wprowadzona na pięć lat i obejmuje wydatki, które będą poniesione na robotyzację w latach 2022–2026, czyli po raz pierwszy można było z niej skorzystać w rozliczeniu za rok 2022. Regulację dotyczącą ulgi na robotyzację zawiera dodany do ustawy o  PIT art. 52jb (a do ustawy o CIT – art. 38eb).

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą