Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 06.12.2023 12:42 Publikacja: 20.10.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Skarbówka generalnie twierdzi, że zakupy jedzenia dla właściciela firmy to wydatki osobiste i nie wolno rozliczać ich w kosztach biznesu. Inaczej jest, gdy produkty spożywcze są wykorzystywane w działalności i przedsiębiorca na nich zarabia. Wtedy wydatki można zaliczyć do kosztów – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 września 2023 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.568. 2023.1.KP).
Z pytaniem do fiskusa wystąpiła kobieta prowadząca własną firmę i zajmująca się fotografią kulinarną. Informuje, że samodzielnie przygotowuje potrawy, robi im zdjęcia, a następnie umieszcza na swojej stronie internetowej. Zarabia na ich sprzedaży w bankach zdjęć lub bezpośrednio klientom.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Przepisy wyłączające odpowiedzialność odszkodowawczą dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckiego za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta w uprawach rolniczych są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Wydatki na fotowoltaikę są podatkowym kosztem. Trzeba je amortyzować, ale część przedsiębiorców może to zrobić jednorazowo.
Jeśli do końca grudnia pomożesz potrzebującym, w zeznaniu rocznym skorzystasz z ulgi. I mniej zapłacisz fiskusowi.
Z dniem 1 stycznia 2024 r. w życie wejdzie nowa ustawa o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 14 kwietnia 2023 r. Zmiana ta nakłada na instytucje finansowe (np. banki) dodatkowe obowiązki raportowania płatności międzynarodowych (CESOP).
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Przekazywanie drobnych upominków okolicznościowych pracownikom to temat pojawiający się praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Jak rozliczyć od nich VAT?
W kontekście pojęcia „racjonalności ekonomicznej” należy rozważać zadbanie przez wspólnika o należyte wyposażenie spółki w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Jedna ta okoliczność sama w sobie nie jest wystarczająca dla zastosowania mechanizmu pominięcia.
Podstawowym założeniem ulgi badawczo-rozwojowej jest umożliwienie przedsiębiorcom dodatkowego odliczenia wydatków ponoszonych na taką działalność. Zarówno podatnicy PIT, jak i CIT, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, mogą odliczyć je od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W praktyce oznacza to, że wydatki przedsiębiorcy są kosztem podatkowym dwukrotnie – raz jako zwykły koszt uzyskania przychodu i drugi raz, kiedy są odliczane w ramach ulgi B+R w zeznaniu rocznym (jako tzw. koszty kwalifikowane).
Przedmiotem zainteresowania każdej jednostki gospodarczej nastawionej na zysk będzie odpowiedź na pytanie co i ile kosztowało? Aby móc ustalić cenę sprzedaży jednostka powinna posiadać dokładną wiedzę jakiego rzędu ponosi koszty wytworzenia. Dobrze skalkulowany koszt wytworzenia to jeden z ważniejszych czynników decydujących o sukcesie firmy.
Prawo i Sprawiedliwość znalazło sposób na zablokowanie postawienia prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu - donosi RMF FM.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W walkach na Ukrainie zginął były pracownik Urzędu Miasta Lublin.
Grigorij Jawliński, lider partii Jabłoko opowiada się za zawieszeniem broni na Ukrainie.
Potomek założyciela marki Hermès nie ma żony ani dzieci. Część swojej miliardowej fortuny chce zapisać swojemu ogrodnikowi, którego zamierza adoptować.
Posłowie i senatorowie z KRS chcą wiedzieć na jakiej podstawie utajniono dyskusję nad wnioskiem Kamila Zaradkiewicza o przeprosiny za dyskusję na jego temat.
Na jednym z komisariatów policji w Radomiu we wtorek miało dojść do "niekontrolowanego wystrzału" z broni służbowej – informuje Polsat News. Sprawa dotyczyć ma "doświadczonego funkcjonariusza z 20-letnim stażem pracy”.
W 2023 roku wiele osób znajdzie pod choinką podróbki markowych i drogich produktów. Czy to dla nich powód do wstydu czy zażenowania? Niekoniecznie. O światowym zjawisku rosnącej popularności podrabianych produktów będących prezentami pisze Reuters.
Wysokie koszty prowadzenia działalności, obłożenie poniżej oczekiwań, duża konkurencja i rosnąca popularność zagranicznych wyjazdów - właściciele obiektów noclegowych w Polsce kończą rok z mieszanymi uczuciami. Jedni planują inwestycje w wyższy standard, inni rozważają nawet zamknięcie interesu.
Saksonia-Anhalt to pierwszy niemiecki land, który uzależnił naturalizację od pisemnego potwierdzenia, że Izrael ma prawo istnienia. To reakcja na antyizraelskie i antysemickie wystąpienia w Niemczech związane z wojną na Bliskim Wschodzie.
Wynajęta przez firmy kolejowe z całego kraju grupa hakerów ustaliła, że polski producent taboru szynowego Newag celowo wywoływał awarie w swoich pociągach, by przejąć intratne zlecenia na ich naprawę – dowiedział się Onet.
W Dzienniku Ustaw opublikowano podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę rozporządzenie, które zmienia regulamin Sądu Najwyższego.
Czy można Święta Bożego Narodzenia posądzić o dyskryminację płciową? Jestem pewna że tak, jeśli weźmie się pod uwagę zupełny brak w naszej kulturze kobiet Mikołajów.
Mamy konflikt pomiędzy dowództwem wojskowym a politycznym kierownictwem kraju. To niepokojące – mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa z kijowskiego Centrum Razumkowa.
W rozmowie z RMF FM Michał Gramatyka zapytany został o to, dlaczego ze strony Sejmu zniknęła rubryka dotycząca wykształcenia Szymona Hołowni oraz o to, czy marszałek Sejmu wstydzi się, że nie skończył studiów. - To jeden z najbardziej inteligentnych ludzi, jakich znam. Myślę, że nie ma się czego wstydzić. Nie oceniam ludzi w kontekście wykształcenia - podkreślił poseł Polski 2050.
Unia Europejska miała rozważyć wniosek KE o rozpoczęcie negocjacji członkowskich z aspirującą do UE Ukrainą na szczycie w grudniu.
Zbiorcze dane mówią o stabilizowaniu się popytu i podaży, ale na poziomie poszczególnych miast nie jest tak różowo – wynika z danych Otodom Analitycs.
Po konsultacjach z przedstawicielami podmiotów, które miały wdrożyć system e-Doręczeń do 10 grudnia br. Minister Cyfryzacji zdecydował o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z systemu wobec wybranych podmiotów na 30 grudnia br. oraz zapowiedział dalsze przesunięcie maksymalnej daty wdrożenia usługi na dzień 1 stycznia 2025 r.
W Dubaju sprzedano apartament za ponad 136 milionów dolarów, czyli ponad pół miliarda złotych. Apartamentowiec, w którym znajdzie się ten apartament, nie został jeszcze zbudowany, powstanie dopiero w 2027 roku.
W czwartek TSUE ma orzec w kwestii przedawnień roszczeń frankowych, a środowa sprawa przed Sądem Najwyższym o to, jak liczyć kwotę wzbogacenia banku spadła z wokandy na dłużej - z powodu wniosku banku o test niezależności orzekających w tej sprawie.
To nie jest tak, że my zrobimy jakiś skok na kasę Orlenu - mówiła w Sejmie Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050, kandydatka nowej większości na ministra środowiska i klimatu.
W ostatnim miesiącu w Polsce wykonywano mniej niż 100 szczepień na COVID-19 dziennie. Wkrótce w naszym kraju będzie 410 000 dawek szczepionki na podwariant Kraken (XBB.1.5) koronawirusa. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęca do szczepień.
Suzuki zaprezentowało na tegorocznym salonie samochodowym Japan Mobility Show koncepcyjną wersję nowej generacji Swifta. Teraz pokazano seryjny model, który trafi również na europejskie rynku. Auto w salonach pojawi się w przyszłym roku.
Natalia Maliszewska została zawieszona za złamanie przepisów antydopingowych. Łyżwiarka w porozumieniu z Polską Agencją Antydopingową (POLADA) i Światową Agencję Dopingową (WADA) przyjęła karę 14 miesięcy dyskwalifikacji.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas