Mieszkania na wynajem nadal z niższą stawką podatku od nieruchomości

Zdaniem NSA najwyższa stawka podatku od nieruchomości nie może być zastosowana do budynków czy lokali mieszkalnych, w których zaspokajane są potrzeby mieszkaniowe.

Publikacja: 16.10.2023 02:05

Mieszkania na wynajem nadal z niższą stawką podatku od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Obecne orzecznictwo w zakresie podatku od nieruchomości niezmiennie budzi emocje. Szeroko omawiany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21), w którym Trybunał zdecydował, że dotychczas obowiązująca definicja „budowli" jest niezgodna z Konstytucją RP, wzbudził ogromne poruszenie, w szczególności pośród największych podmiotów gospodarczych. Nie jest to jednak jedyne z wydanych w ostatnim czasie orzeczeń, które będzie powodować istotne skutki dla podatników.

12 lipca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (III FSK 250/23) w sprawie sporu dotyczącego sposobu opodatkowania gruntów po zlikwidowanej w latach 90. linii kolejowej. Skarżąca spółka, wskazała jako uzasadnienie, że grunty po zlikwidowanej linii kolejowej powinny podlegać opodatkowaniu w tożsamy sposób jak grunty pozostałe, czyli najniższą możliwą stawką. Jednocześnie NSA wskazał, że grunty te nie mogą być wykorzystane w działalności gospodarczej z uwagi na brak spełnienia podstawowych warunków technicznych pozwalających na ich eksploatację i wykorzystanie w działalności.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy