Mieszkania na wynajem nadal z niższą stawką podatku od nieruchomości

Zdaniem NSA najwyższa stawka podatku od nieruchomości nie może być zastosowana do budynków czy lokali mieszkalnych, w których zaspokajane są potrzeby mieszkaniowe.

Publikacja: 16.10.2023 02:05

Mieszkania na wynajem nadal z niższą stawką podatku od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Obecne orzecznictwo w zakresie podatku od nieruchomości niezmiennie budzi emocje. Szeroko omawiany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21), w którym Trybunał zdecydował, że dotychczas obowiązująca definicja „budowli" jest niezgodna z Konstytucją RP, wzbudził ogromne poruszenie, w szczególności pośród największych podmiotów gospodarczych. Nie jest to jednak jedyne z wydanych w ostatnim czasie orzeczeń, które będzie powodować istotne skutki dla podatników.

12 lipca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (III FSK 250/23) w sprawie sporu dotyczącego sposobu opodatkowania gruntów po zlikwidowanej w latach 90. linii kolejowej. Skarżąca spółka, wskazała jako uzasadnienie, że grunty po zlikwidowanej linii kolejowej powinny podlegać opodatkowaniu w tożsamy sposób jak grunty pozostałe, czyli najniższą możliwą stawką. Jednocześnie NSA wskazał, że grunty te nie mogą być wykorzystane w działalności gospodarczej z uwagi na brak spełnienia podstawowych warunków technicznych pozwalających na ich eksploatację i wykorzystanie w działalności.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Sądy i trybunały
Sąd: Nawacki ma 3 dni. Inaczej grozi mu grzywna i areszt
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Niepełnosprawni
Nawet 3495 zł z ZUS dla dorosłych niepełnosprawnych już od Nowego Roku
Konsumenci
Ziobro na koniec skierował dwie skargi nadzwyczajne. Czego dotyczą?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości