Kto wspiera edukację, ten obniży swój podatek do zapłaty

Przedsiębiorca, który finansuje stypendia naukowe lub wynagrodzenia dla studentów odbywających staże i praktyki, a wydatki te spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów, ma prawo rozliczyć razem 150 proc. poniesionego kosztu.

Publikacja: 16.10.2023 02:30

Kto wspiera edukację, ten obniży swój podatek do zapłaty

Foto: Adobe Stock

Polski Ład wprowadził od 1 stycznia 2022 r. ulgę dla wspierających sport, kulturę i edukację (określaną także jako ulga sponsoringowa). Ulga sponsoringowa jest uregulowana w art. 26ha ustawy o PIT i art. 18ee ustawy o CIT. Przypomnijmy, że przepisy te (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.) mają zastosowanie do wydatków poniesionych po 31 grudnia 2021 r. (zob. art. 67 ust. 1 Polskiego Ładu). Z ulgi tej mogą korzystać wyłącznie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą rozliczający się na zasadach ogólnych i podatkiem liniowym oraz podatnicy CIT uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. Z ulgi tej nie skorzystają podatnicy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym i kartą podatkową.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?