Wynajem trzech mieszkań nie musi być biznesem

Podatnik sam decyduje, czy majątek jest prywatny, czy chce założyć firmę i rozliczać przychody z wynajmu mieszkań jak przedsiębiorca.

Publikacja: 02.10.2023 02:00

Wynajem trzech mieszkań nie musi być biznesem

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 września 2023 r. (0114- KDIP3-2.4011.646.2023.4.MR).

Wystąpiła o nią kobieta, która wynajmuje dwa mieszkania. Nabyła trzecie i zamierza podpisać umowę z operatorem, który świadczy usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Zajmie się on obsługą apartamentu: zamieści ogłoszenia, przygotuje lokal do udostępnienia, zadba o czystość, znajdzie gości, wystawi dla nich rachunki. Właścicielka dostanie od operatora czynsz uzależniony od przychodów. Za każdy miesiąc otrzyma rozliczenie określające liczbę dni, w których lokal był udostępniony gościom, oraz stawki dzienne. Na podstawie tego rozliczenia będzie wystawiać fakturę, której wartość będzie pomniejszona o koszty zarządu nieruchomością oraz prowizję operatora. Zostanie również ustalona minimalna kwota czynszu za miesięczny wynajem nieruchomości. Z umowy zawartej z operatorem wynika, że lokal zostanie mu przekazany w celu wynajmu krótkoterminowego. Operator nie może go wykorzystywać w inny sposób.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą