Wynajem trzech mieszkań nie musi być biznesem

Podatnik sam decyduje, czy majątek jest prywatny, czy chce założyć firmę i rozliczać przychody z wynajmu mieszkań jak przedsiębiorca.

Publikacja: 02.10.2023 02:00

Wynajem trzech mieszkań nie musi być biznesem

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 września 2023 r. (0114- KDIP3-2.4011.646.2023.4.MR).

Wystąpiła o nią kobieta, która wynajmuje dwa mieszkania. Nabyła trzecie i zamierza podpisać umowę z operatorem, który świadczy usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Zajmie się on obsługą apartamentu: zamieści ogłoszenia, przygotuje lokal do udostępnienia, zadba o czystość, znajdzie gości, wystawi dla nich rachunki. Właścicielka dostanie od operatora czynsz uzależniony od przychodów. Za każdy miesiąc otrzyma rozliczenie określające liczbę dni, w których lokal był udostępniony gościom, oraz stawki dzienne. Na podstawie tego rozliczenia będzie wystawiać fakturę, której wartość będzie pomniejszona o koszty zarządu nieruchomością oraz prowizję operatora. Zostanie również ustalona minimalna kwota czynszu za miesięczny wynajem nieruchomości. Z umowy zawartej z operatorem wynika, że lokal zostanie mu przekazany w celu wynajmu krótkoterminowego. Operator nie może go wykorzystywać w inny sposób.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości