KSeF na tle unijnej legislacji w zakresie e-fakturowania

Pojawienie się w krajach UE projektów legislacyjnych związanych z e-fakturowaniem wynika z tego, że administracje skarbowe szukają skutecznych sposobów na egzekwowanie przepisów podatkowych, w tym ograniczania tzw. luki w VAT.

Publikacja: 27.09.2023 02:00

KSeF na tle unijnej legislacji w zakresie e-fakturowania

Foto: Adobe Stock

Wdrożenie obligatoryjnego systemu standaryzowanego e-fakturowania nie stanowi wyłącznie pomysłu polskiego. Spośród krajów UE Włochy stosują analogiczne rozwiązanie już od 2019 roku, zaś Francja i Hiszpania prowadzą zaawansowane prace nad wdrożeniem swoich odpowiedników.

Z ostatnich raportów VAT GAP tworzonych przez Komisję Europejską wynika, że w 2020 r. państwa członkowskie UE straciły 93 mld euro potencjalnych dochodów z podatku od towarów i usług. W stosunku do 2019 r., luka w tym podatku zmalała o 31 mld euro. Podatek od towarów i usług nie tylko zasila budżety krajowe, ale jest również źródłem dochodów dla budżetu UE, dlatego w szerszej perspektywie duże znaczenie dla całej Unii Europejskiej mają wspólne prace na szczeblu UE, które są uzupełniane poprzez działania państw członkowskich w tej dziedzinie.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
W sądzie i w urzędzie
Pierwsza skarga następcy Ziobry. Zarzuca sądowi "bezduszny formalizm"
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości