Kto może odebrać list za nieobecnego podatnika

Krewny nie musi być zameldowany w mieszkaniu podatnika, aby odebrać za niego korespondencję. Wystarczy, że przebywa tam za jego zgodą.

Aktualizacja: 14.02.2016 08:51 Publikacja: 14.02.2016 07:00

Kto może odebrać list za nieobecnego podatnika

Foto: 123RF

Osobom fizycznym pisma doręcza się na adres miejsca ich zamieszkania albo adres do doręczeń w kraju. Stanowi o tym art. 148 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.). Ponadto pisma można im doręczyć także (art. 148 § 2 o.p.):

- w siedzibie organu podatkowego,

- w miejscu zatrudnienia lub prowadzenia działalności przez adresata – adresatowi lub osobie upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji.

Natomiast w razie niemożności doręczenia pisma we wskazanych miejscach korespondencję doręcza się w każdym miejscu, gdzie się adresata zastanie (art. 148 § 3 o.p.).

Jeśli adresat jest nieobecny w miejscu zamieszkania albo pod adresem do doręczeń w kraju, pisma doręcza się za pokwitowaniem pełnoletniemu domownikowi, a gdyby go nie było lub odmówił przyjęcia pisma – sąsiadowi, zarządcy domu lub dozorcy – gdy osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi. Zawiadomienie o doręczeniu pisma sąsiadowi, zarządcy domu lub dozorcy umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub na drzwiach mieszkania adresata, lub w widocznym miejscu przy wejściu na posesję, na której zamieszkuje adresat lub której adres wskazano jako adres do doręczeń – art. 149 o.p.

Warunkiem skutecznego doręczenia pisma domownikowi jest jego pełnoletność. Zgodnie z wyrokiem NSA w Warszawie z 15 lipca 2014 r. (sygn. akt I GSK 58/13) domownik dorosły to domownik pełnoletni. Natomiast pełnoletnim jest ten, kto ukończył 18 lat, o czym stanowi art. 10 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Jednakże skuteczne może być także doręczenie pisma niepełnoletniemu domownikowi. Stanowisko w tej sprawie zajął WSA w Gliwicach w wyroku z 3 czerwca 2015 r. (sygn. akt I SA/Gl 1135/14), w którym stwierdził, iż jeśli doręczenie pisma dokonane zostało do rąk niepełnoletniego domownika, a ten niezwłocznie przekazał je adresatowi, sam zaś adresat nie kwestionuje faktu terminowego doręczenia, to uznaje się, że uchybienie procedurze doręczenia zastępczego nie miało wpływu na skuteczność doręczenia.

NSA w Warszawie w wyroku z 15 lipca 2014 r. (sygn. akt I GSK 58/13) orzekł, iż skuteczne jest doręczenie pisma, które pod nieobecność adresata w domu odbiera dorosły domownik zobowiązujący się do oddania pisma adresatowi, przy czym zobowiązanie to następuje z momentem przyjęcia pisma i złożenia czytelnego podpisu na potwierdzeniu odbioru. Ponadto NSA w powyższym wyroku wskazał, iż brak podstaw, aby twierdzić, że odbierający pismo domownik musi złożyć oświadczenie, iż zobowiązuje się oddać pismo adresatowi. Jeżeli dorosły domownik nie odmawia przyjęcia przesyłki, to oznacza, że podjął się jej doręczenia adresatowi (wyrok NSA w Warszawie z 1 lutego 2011 r., sygn. akt II OSK 1098/10).

Wymogiem uznania osoby za domownika nie jest jej zameldowanie w miejscu zamieszkania adresata pisma (wyrok NSA w Warszawie z 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 809/13).

Z kolei NSA w Warszawie we wspomnianym wyroku z 15 lipca 2014 r. stwierdził, iż dla uznania określonej osoby za domownika wystarczające jest, aby osoba odbierająca pismo zamieszkiwała z adresatem, prowadząc z nim wspólne gospodarstwo domowe, lub też, aby będąc krewnym lub powinowatym, przebywała w mieszkaniu adresata za jego zgodą okresowo, przy czym bez znaczenia jest, jakiego okresu to dotyczy oraz czy osoba ta prowadzi z adresatem wspólne gospodarstwo domowe.

Oznacza to, iż korespondencję za nieobecnego podatnika może odebrać przebywający w jego mieszkaniu krewny, który nie musi tam być zameldowany.

—dr Anna Ryl

podstawa prawna: art. 148, art. 149 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 613 ze zm.)

podstawa prawna: art. 10 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 121 ze zm.)

Osobom fizycznym pisma doręcza się na adres miejsca ich zamieszkania albo adres do doręczeń w kraju. Stanowi o tym art. 148 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.). Ponadto pisma można im doręczyć także (art. 148 § 2 o.p.):

- w siedzibie organu podatkowego,

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe