Nowy wyrok NSA ws. opłaty cukrowej uprzykrzy życie firmom

Numery faktur korygujących i partii towaru dotyczące zwrotu opłaty cukrowej muszą trafić do informacji fiskusa.

Publikacja: 06.09.2023 03:00

Nowy wyrok NSA ws. opłaty cukrowej uprzykrzy życie firmom

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) przesądził kolejny ważny spór o opłatę cukrową. A chodzi o praktyczną kwestię związaną z jej częściowym odzyskaniem.

Poszło o bezalkoholowe piwa smakowe

Sprawa dotyczyła producenta i dystrybutora piwa o wieloletniej historii. Spółka wyjaśniła, że w asortymencie ma m.in. produkowane przez siebie bezalkoholowe piwa smakowe, które podlegają opłacie od środków spożywczych, zwanej też podatkiem czy opłatą cukrową. Jej wątpliwości dotyczyły konsekwencji wycofania, zwrotu czy niedostarczenia wprowadzonych na rynek, a podlegających opłacie cukrowej napojów. Z wniosku o interpretację wynikało, że 0-proc. piwo może być wycofane, bo np. nie spełnia jakichś norm. Zdarzają się też jego zwroty z uwagi na błędne zamówienie czy reklamację. Możliwe są też w ogóle niezrealizowane dostawy, gdy mimo uwzględnienia ich na fakturze VAT napoje faktycznie nie zostają z jakichś powodów dostarczone.

Jak zauważyła spółka, w takich sytuacjach okazuje się, że faktycznie dostarczyła do odbiorców mniejszą ilość napojów niż pierwotnie ujęta w informacji dotyczącej podatku cukrowego. A ponieważ jest zainteresowana odzyskaniem jej nadpłaconej części, chciała się upewnić, jak to poprawnie zrobić. Sama była przekonana, że wtedy nie musi wykazywać numerów partii napojów w informacji i może pomniejszać kwoty opłaty w okresie, w którym wystawiła fakturę korygującą, bez względu na moment wprowadzenia napojów na rynek.

Fiskus na taką formułę zielonego światła nie dał. Uznał, że spółka jest zobligowana do wykazywania numerów partii napojów w informacji dla celów podatku cukrowego, i to w przypadku ich zwrotu, wycofania, jak i niedostarczenia. Ponadto w ocenie urzędników pomniejszenie kwoty opłaty należnej nie może zostać dokonane w powiązaniu z okresem, w którym została wystawiona faktura korygująca. Przy czym tu dokonał rozróżnienia w zależności od tego, czy chodzi o towar wprowadzony do obrotu, czy nie.

Spółka nie zgodziła się z taką wykładnią, ale przegrała. Najpierw racji nie przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Potwierdził m.in., że zwrot napoju następuje, gdy pierwotnie został on dostarczony do nabywcy, który potem go oddał. Dlatego, gdy sporne piwa wracają od kontrahenta w ramach zwrotów lub wycofania, to pomniejszenia należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym nastąpił zwrot.

NSA nie zwolnił spółki z obowiązku wykazywania faktur korygujących i numerów partii towarów

NSA też nie miał wątpliwości, że w sprawie chodzi o różne przypadki. Pierwszy to, gdy nie dochodzi do dostarczenia towaru odbiorcy, do którego nie mają zastosowania regulacje dotyczące napojów zwracanych. Żeby otrzymać zwrot opłaty, skarżąca ma prawo do korekty, ale ta powinna być złożona zgodnie z ordynacją podatkową. Taka korekta powinna zostać złożona za okres, w którym nastąpiło złożenie błędnie wypełnionej informacji, czyli wstecz.

Z kolei dla napojów sprzedanych i zwróconych podstawą korekty będzie już ustawa o zdrowiu publicznym. A zgodnie z nią pomniejszenia należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym nastąpił zwrot napoju. Jak tłumaczył NSA, ustawa wiąże bowiem pomniejszenie kwoty opłaty należnej od tej naliczonej od zwróconych napojów z ich zwrotem tych napojów, a nie – jak chce skarżąca – z wystawieniem faktury korygującej. Pomniejszenia należy dokonać w bieżącym rozliczeniu.

NSA nie zwolnił też spółki z obowiązku wykazywania faktur korygujących i numerów partii towarów. Przepisy ustawy o zdrowiu publicznym wyraźnie określają, jakie dane powinna zawierać składana informacja dotycząca opłaty od środków spożywczych.

Czytaj więcej

Sąd: Nie będzie słonej kary za słodką daninę trzy dni po czasie

Wśród nich wymienia się m.in. numer faktury, a także partii towaru, jeśli nie zostały zawarte na fakturze. A jak podkreślił sędzia NSA Jacek Pruszyński, ustawodawca nie rozróżnia pojęcia faktury. Nie ma zaś podstaw twierdzić, że faktura korygująca fakturą nie jest. Jest to niewątpliwie rodzaj faktury. Konsekwentnie taka faktura powinna być zatem też uwzględniana w informacji składanej dla opłaty cukrowej, jeżeli została wystawiona.

NSA uznał, że faktury korygujące, a tym samym numery partii dotyczące opłaty zwróconej, powinny być ujęte w informacji. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: III FSK 659/23

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Tomasz Wagner - doradca podatkowy, partner w EY

Podatek cukrowy miał być czytelny i łatwy do rozliczania. Ale ilość sporów, które docierają aż do NSA, pokazuje dobitnie, jak istotna jest rola należytej legislacji, która nie powinna zastawiać pułapek i komplikować życia przedsiębiorcom. Tym razem NSA zmuszony był rozgraniczyć sytuacje, w których podatnik może dokonać korekty rozliczeń – na bieżąco i historycznie. Tymczasem konstruując sporne regulacje, można było skorzystać chociażby z praktyki VAT, który również rozgranicza dwie metody korekt. Teraz okazuje się, że w podatku cukrowym takie sytuacje również wymagają odrębnej analizy. A ponadto mogą wymagać zgromadzenia dodatkowych informacji – tu o numerach faktur korygujących dokumentujących zwroty. I tak w wielu firmach rozliczających podatek cukrowy niezbędne okaże się wprowadzenie nowych procedur i dopełnianie dodatkowych formalności. Co trudno uznać za tak często zapowiadane uproszczenie systemu podatkowego.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) przesądził kolejny ważny spór o opłatę cukrową. A chodzi o praktyczną kwestię związaną z jej częściowym odzyskaniem.

Poszło o bezalkoholowe piwa smakowe

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
„Neosędziowie” muszą odejść, ale nie wszyscy. Adam Bodnar ujawnia plan reformy
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Sądy i trybunały
Referendarz bez taryfy ulgowej? Musi się szybko uczyć
Niepełnosprawni
Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.