Sejmowe prace nad nowym systemem kaucyjnym mogą skłaniać do zastanowienia nad tym, jak dziś działa system opakowań zwrotnych także w aspekcie ich opodatkowania. Ta kwestia wciąż rodzi pytania podatników, a Krajowa Informacja Podatkowa udziela wyjaśnień.
Wydana w tej sprawie 12 lipca interpretacja indywidualna dotyczyła szczególnego rodzaju opakowań zwrotnych, jakimi są butle wielokrotnego użytku, przeznaczone do przechowywania dwutlenku węgla. Pytanie skierował producent napojów, który swoim odbiorcom dostarcza zarówno te napoje, jak też dwutlenek węgla w butlach. Ten ostatni jest używany do wytwarzania napojów gazowanych już w punkcie sprzedaży.
Czytaj więcej
O zwrot pieniędzy za takie opakowania wystąpiła opozycja.
Pytanie dotyczyło aspektu VAT dwóch scenariuszy współpracy z dystrybutorami napojów. W pierwszym dostawca wystawia fakturę opiewająca na wartość samego tylko gazu, a za butle pobiera kaucję. W drugim dostawca obciąża nabywcę wartością gazu wraz z butlą.
Według wydanej interpretacji, w scenariuszu nr 1, dostawca gazu nie powinien naliczać VAT od kwoty kaucji za butle. Musi tak zrobić jedynie w przypadku, w którym dystrybutor nie zwróci butli w ustalonym terminie. Wtedy dostawca obowiązany jest do podwyższenia podstawy opodatkowania o wartość niezwróconych butli w dniu następującym po dniu, w którym umowy przewidywały ich zwrot oraz wystawienia faktur w odniesieniu do niezwróconych opakowań w terminie 7 dni od określonych w umowach dni zwrotu.