Na fakturze za paliwo nie jest konieczny numer auta

Przedsiębiorca może odliczyć VAT z wydatków na samochód, jeśli pojazd jest faktycznie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Czy na fakturze za paliwo musi znaleźć się numer rejestracyjny auta?

Publikacja: 10.07.2023 02:00

Na fakturze za paliwo nie jest konieczny numer auta

Foto: Adobe Stock

- Mam w firmie dwa samochody osobowe. Oba używam do celów służbowych. Z faktur odliczam po 50 proc. VAT. Na stacjach benzynowych pracownicy proszą o podanie numeru rejestracyjnego auta. Czy rzeczywiście musi być wpisany do faktury? Czy bez numeru rejestracyjnego nie odliczę VAT? – pyta czytelnik.

Na fakturze nie trzeba wpisywać numeru rejestracyjnego auta. Jego brak nie wyklucza odliczenia VAT. Najważniejsze jest, żeby faktura odzwierciedlała rzeczywiste zdarzenie gospodarcze i żeby zakupy były przeznaczone na potrzeby działalności gospodarczej, a konkretnie – wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli ten warunek jest spełniony, czyli w opisanej sytuacji jeżeli samochody są wykorzystywane w firmie, to przedsiębiorca ma prawo do odliczenia. Jeżeli auta są też używane prywatnie, to VAT odpisuje się w 50 proc.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?