Mały podatnik z wyższym limitem VAT

Od 1 lipca do 2 mln euro wzrośnie wartość sprzedaży uprawniająca do posiadania statusu małego podatnika. Spowoduje to zwiększenie liczby przedsiębiorców mających prawo do stosowania metody kasowej oraz kwartalnego rozliczania VAT.

Publikacja: 26.06.2023 02:00

Mały podatnik z wyższym limitem VAT

Foto: Adobe Stock

Do końca czerwca br. zgodnie z art. 2 pkt 25 lit. a ustawy o VAT przez małego podatnika rozumie się podatnika podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro, przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Średni kurs euro NBP na 3 października 2022 r. (pierwszy dzień roboczy października ub.r.) wynosił 4,8272 zł, zatem limit małego podatnika wynosi obecnie (po zaokrągleniu) 5 793 000 zł (1 200 000 euro x 4,8272 = 5 792 640 zł).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi