Podatek od przerzuconych dochodów wykazuje się w zeznaniu rocznym CIT

Przeprowadzenie analizy kwestii związanych z podatkiem od przerzuconych dochodów i związanej z nim dokumentacji może się dla przedsiębiorców okazać sporym wyzwaniem. Trzeba zdążyć do końca czerwca, więc czasu zostało niewiele.

Publikacja: 12.06.2023 02:00

Podatek od przerzuconych dochodów wykazuje się w zeznaniu rocznym CIT

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2022 r. na mocy tzw. Polskiego Ładu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została wprowadzona regulacja dotyczące podatku od przerzuconych dochodów (art. 24aa). Według uzasadnienia do projektu ustawy nowo wprowadzona instytucja „ma na celu wyeliminować możliwość uzyskania korzyści podatkowej poprzez schematy podatkowe, których celem jest transfer dochodów do jurysdykcji podatkowej o znikomej efektywnej stawce opodatkowania”.

Od początku obowiązywania nowa instytucja budzi liczne wątpliwości interpretacyjne, które doprowadziły do relatywnie szybkiej i gruntownej nowelizacji. 1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy zmieniające regulację podatku od przerzuconych dochodów (nastąpiło to na mocy ustawy z 7 października 2022 r., Dz.U. z 2022 r., poz. 2180). Znowelizowane przepisy będą jednak miały zastosowanie dopiero do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. (art. 20 ust. 1 ustawy nowelizującej). Stąd podatek od przerzuconych dochodów za 2022 r. należy rozliczyć według pierwotnej wersji przepisów.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?