Płatnik nie pobierze podatku, jeśli dostanie oświadczenie

Jeżeli pracownik nie zgłosił pracodawcy, że spełnia warunki do stosowania ulgi dla seniorów, to zakład pracy powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od świadczeń wypłaconych tej osobie.

Publikacja: 05.06.2023 00:08

Płatnik nie pobierze podatku, jeśli dostanie oświadczenie

Foto: Adobe Stock

- Spółka jako zakład pracy jest płatnikiem PIT od przychodów ze stosunku pracy. Jedna z pracownic 16 marca 2023 r. ukończyła 60 lat i osiągnęła wiek emerytalny. 11 kwietnia 2023 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę z tą pracownicą. 11 kwietnia 2023 r. zakład pracy wypłacił pracownicy wynagrodzenie za pracę za kwiecień 2023 r., ekwiwalent za urlop i odprawę emerytalną. 12 kwietnia 2023 r. pracownica złożyła wniosek o emeryturę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 16 maja 2023 r. ZUS wypłacił pierwsze świadczenie emerytalne z wyrównaniem od kwietnia 2023 r. Pracownica uzyskiwała przychody wyłącznie ze stosunku pracy (z umowy o pracę zawartej ze spółką). W 2023 r. do osiągnięcia wieku emerytalnego (tj. w okresie od 1 stycznia do 16 marca 2023 r.) pracownica uzyskała przychody w łącznej wysokości 26 tys. zł. Z kolei w  kresie od osiągnięcia wieku emerytalnego do rozwiązania umowy o pracę (od 17 marca do 11 kwietnia 2023 r.) zarobiła 16 tys. zł – wypłacono te świadczenia 11 kwietnia 2023 r. (tj. po dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, a przed otrzymaniem 16 maja 2023 r. pierwszej emerytury). Pracownica podlegała ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pracownica nie złożyła pracodawcy oświadczenia o spełnieniu warunków do stosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT (tzw. ulgi dla seniorów). Czy należności wypłacone tej pracownicy 11 kwietnia 2023 r. przez zakład pracy mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT w granicach limitu wskazanego w tym przepisie i czy spółka może od tych świadczeń nie pobierać zaliczki na PIT? – pyta czytelnik.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Prawo karne
Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października
Prawo karne
Kierowca autobusu przejechał 19-latkę. Usłyszał wyrok za zabójstwo
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy