Płatnik nie pobierze podatku, jeśli dostanie oświadczenie

Jeżeli pracownik nie zgłosił pracodawcy, że spełnia warunki do stosowania ulgi dla seniorów, to zakład pracy powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od świadczeń wypłaconych tej osobie.

Publikacja: 05.06.2023 00:08

Płatnik nie pobierze podatku, jeśli dostanie oświadczenie

Foto: Adobe Stock

- Spółka jako zakład pracy jest płatnikiem PIT od przychodów ze stosunku pracy. Jedna z pracownic 16 marca 2023 r. ukończyła 60 lat i osiągnęła wiek emerytalny. 11 kwietnia 2023 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę z tą pracownicą. 11 kwietnia 2023 r. zakład pracy wypłacił pracownicy wynagrodzenie za pracę za kwiecień 2023 r., ekwiwalent za urlop i odprawę emerytalną. 12 kwietnia 2023 r. pracownica złożyła wniosek o emeryturę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 16 maja 2023 r. ZUS wypłacił pierwsze świadczenie emerytalne z wyrównaniem od kwietnia 2023 r. Pracownica uzyskiwała przychody wyłącznie ze stosunku pracy (z umowy o pracę zawartej ze spółką). W 2023 r. do osiągnięcia wieku emerytalnego (tj. w okresie od 1 stycznia do 16 marca 2023 r.) pracownica uzyskała przychody w łącznej wysokości 26 tys. zł. Z kolei w  kresie od osiągnięcia wieku emerytalnego do rozwiązania umowy o pracę (od 17 marca do 11 kwietnia 2023 r.) zarobiła 16 tys. zł – wypłacono te świadczenia 11 kwietnia 2023 r. (tj. po dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, a przed otrzymaniem 16 maja 2023 r. pierwszej emerytury). Pracownica podlegała ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pracownica nie złożyła pracodawcy oświadczenia o spełnieniu warunków do stosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT (tzw. ulgi dla seniorów). Czy należności wypłacone tej pracownicy 11 kwietnia 2023 r. przez zakład pracy mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT w granicach limitu wskazanego w tym przepisie i czy spółka może od tych świadczeń nie pobierać zaliczki na PIT? – pyta czytelnik.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą