Sąd: Przepisy o szyku rozstawnym były niezgodne z dyrektywą VAT

Podatnik powinien mieć prawo do rozliczenia podatku należnego i naliczonego związanych z importem usług w tym samym okresie rozliczeniowym, nawet jeśli następuje to w terminie późniejszym niż trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy.

Publikacja: 22.05.2023 06:57

Sąd: Przepisy o szyku rozstawnym były niezgodne z dyrektywą VAT

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 lutego 2023 r. (I FSK 1718/19).

Sprawa dotyczyła podatnika nabywającego usługi analiz i badań rynku od usługodawców z innych państw. Podatnik wyjaśnił, że usługi te nie będą świadczone w sposób ciągły, przez kolejne następujące po sobie i ustalone przez strony okresy rozliczeniowe. Wskazał, że w praktyce możliwe będą sytuacje, gdy o faktycznym wykonaniu usługi dowie się dopiero w momencie otrzymania faktury od zagranicznych usługodawców, co może nastąpić z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Zapytał m.in. o to, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku opisanego importu usług, a także czy będzie mógł odliczyć VAT naliczony z tytułu importu usługi, jeżeli z powodu późniejszego otrzymania faktury podatek należny z tego tytułu ujmie w korekcie deklaracji złożonej w terminie późniejszym niż trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do importowanych usług powstał obowiązek podatkowy. Wnioskodawca uważał, że momentem powstania obowiązku podatkowego będzie otrzymanie raportu od kontrahenta i że będzie mógł odliczyć VAT naliczony z tytułu importu usługi, a miesiącem odliczenia podatku naliczonego nie będzie miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, lecz bieżący okres rozliczeniowy. Organ interpretacyjny nie zgodził się z jego stanowiskiem odnośnie do momentu powstania obowiązku podatkowego, argumentując, że momentem powstania obowiązku podatkowego będzie sporządzenie raportu przez kontrahenta. Natomiast w kwestii odliczenia VAT naliczonego z tytułu importu usługi organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe