NSA: Nie cała składka za superpolisę auta do rozliczenia

Ubezpieczenie typu GAP, czyli od utraty wartości, które pozwala otrzymać dodatkowe odszkodowanie, podlega limitowaniu dla kosztów przy samochodach osobowych.

Publikacja: 08.05.2023 07:17

NSA: Nie cała składka za superpolisę auta do rozliczenia

Foto: Adobe Stock

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) przesądził ważną kwestię dla obowiązującego od 2019 r. ograniczenia w rozliczaniu kosztów podatkowych dla aut.

Sprawa dotyczyła spółki z branży energetycznej.

We wniosku o interpretację podała, że rozwija też drugi filar działalności. I od końca 2018 r. umożliwia swoim klientom zawarcie szeregu umów związanych z używaniem samochodów osobowych, w tym leasingu oraz najmu długo- i krótkoterminowego.

Auta używane do działalności podlegają ubezpieczeniu AC, OC, NW i GAP. Ostatnie to ubezpieczenie specjalne, od utraty wartości pojazdu w przypadku szkody całkowitej, np. kradzieży czy zniszczenia. GAP stanowi uzupełnienie polisy AC i pozwala otrzymać dodatkowe odszkodowanie, które pokrywa różnicę między sumą, za jaką auto kupiono, wyleasingowano czy wynajęto, a wypłaconym z AC, które jest określane na podstawie aktualnej wartości rynkowej.

Czytaj więcej

Leasing firmowo-prywatnego samochodu w kosztach PIT

Spółka była przekonana, że polisa GAP nie podlega ograniczeniu limitującemu od 2019 r. możliwość zaliczenia składki w koszty do kwoty 150 tys. zł przyjętej jako wartość auta na polisie.

Fiskus braku limitu potwierdzić nie chciał. Jego zdaniem tylko gdy wartość przyjęta na polisach GAP mieści się w limicie 150 tys. zł, to całą składkę można wliczyć w koszty. Ale gdy limit ten przekracza, to trzeba ją zaliczać do kosztów proporcjonalnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT.

Podatniczka zaskarżyła interpretację, ale nic nie wskórała. Najpierw stanowisko fiskusa potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Jego zdaniem z treści wniosku skarżącej wynika, że polisa GAP jest ubezpieczeniem straty finansowej i odnosi się do wartości samochodu.

WSA doszedł do wniosku, że ustawodawca nie ogranicza zastosowania spornego wyłączenia do określonej kategorii umów ubezpieczenia, w szczególności tylko do AC. Odnosi je do składek opłacanych z tytułu dowolnych polis samochodu osobowego, o ile jego wartość przyjęta dla celów ubezpieczenia przekracza 150 tys. zł.

Ostatecznie to stanowisko potwierdził NSA. Nie kwestionował co prawda, że sporny limit nie dotyczy np. OC czy nieszczęśliwych wypadków, bo dla tego rodzaju odpowiedzialności wartość auta nie ma znaczenia.

Jednak dla ubezpieczenia typu GAP wartość samochodu stanowi jeden z dwóch istotnych parametrów. Dlatego jak podkreślił sędzia NSA Jerzy Płusa do takiej polisy, ograniczenie z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT ma zastosowanie.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału