Dodatkowe aktywności pozbawiają preferencji

Jeśli inwestycje finansowe nie są wyłącznym przedmiotem działalności spółki, to nie spełnia przesłanki do specjalnego zwolnienia przewidzianego dla wsparcia innowacyjności.

Publikacja: 26.04.2023 02:00

Dodatkowe aktywności pozbawiają preferencji

Foto: Adobe Stock

W czerwcu 2022 r. spółka z o.o. wystąpiła o interpretację w zakresie podatkowych skutków związanych z odpłatnym zbyciem udziałów firmy zależnej. Konkretnie chodziło o udziały nabyte w wyniku objęcia w zamian za wkład pieniężny, na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności – dalej o innowacyjności.

Spółka wskazała, że działalność prowadzi od 2009 r. a w przeważającej części jest to pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z). W praktyce co najmniej od 1 stycznia 2016 r. prowadzi wyłącznie szeroko rozumianą działalność inwestycyjną. W szczególności nawiązuje współpracę z tzw. start-upami lub osobami fizycznymi-pomysłodawcami zamierzającymi prowadzić działalność innowacyjną i szukającymi zewnętrznego inwestora. W ramach tej działalności inwestycyjnej m.in. obejmuje lub nabywa udziały w spółkach z o.o.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?