Sąd: drink dla hazardzisty nie da premii w podatkach

Wydatki na darmowy alkohol dla obstawiających najwięcej graczy kasyna nie są kosztem podatkowym.

Publikacja: 13.04.2023 03:00

Sąd: drink dla hazardzisty nie da premii w podatkach

Foto: Adobe Stock

Alkohol, choć jest dla ludzi, to zasadniczo szkodzi zdrowiu. Podatkowo też nie da się go łatwo rozliczyć. Potwierdza to środowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który odmówił prawa do kosztów dla wydatków na alkohol serwowany za darmo klientom.

Podatkowa ruletka

Sprawa dotyczyła właścicielki sieci kasyn. Spółka we wniosku o interpretację wskazała, że dążąc do osiągnięcia jak najwyższych przychodów z tej działalności, oferuje klientom darmowy poczęstunek, w tym alkohol. Jest on wydawany jedynie wybranym graczom, którzy obstawiają znaczne sumy jednorazowo, jak i regularnie. Podatniczka podkreślała, że taki darmowy poczęstunek ma zachęcić do dłuższego pobytu w kasynie, co pozwala wygenerować większy przychód. Dlatego była przekonana, że wydatki na poczęstunek dla graczy VIP mogą być jej kosztem podatkowym. Wskazała, że dzięki takiemu zabiegowi klienci nie muszą opuszczać kasyna. Z doświadczenia bowiem wynika, że przerwy na posiłek znacznie zwiększają ryzyko odpuszczenia dalszej gry.

Spółka podkreśliła, że bonusowy poczęstunek to pewnego rodzaju standard w branży i jest powszechnie stosowany też przez konkurencję. Co więcej, sami klienci generujący największe przychody oczekują tego rodzaju dodatkowych świadczeń. Bez tego wybiorą inne kasyno.

Fiskus zielonego światła dla kosztów nie dał. Bo wydatki na poczęstunek uznał za reprezentację wyłączoną z kosztów przez samego ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Spółka zaskarżyła interpretację i trochę ugrała. Po pierwszym sądowym okrążeniu spór wrócił do fiskusa, który częściowo zmienił zdanie. Pozwolił na rozliczenie wydatków na darmowe posiłki do kosztów, ale bez alkoholu. Urzędnicy zgodzili się, że oferowanie klientom darmowego poczęstunku jest standardem w branży hazardowej. Ale nadal obstawali, że wydawanie im alkoholu nosi znamiona reprezentacji, gdyż służy budowaniu relacji z wybranymi i podniesieniu prestiżu spółki.

Czytaj więcej

Kiedy wydatki na alkohol i papierosy mogą być kosztem podatkowym

Granice rozsądku

Podatniczka znów zaskarżyła interpretację i przegrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie kwestionował, że gracz, któremu serwowany jest alkohol, w tym darmowy, może wygenerować większe wpływy dla skarżącej. Niemniej może to zostać uznane za ponoszone wyłącznie lub głównie w celu poprawy wizerunku kasyna.

WSA nie umknęło, że alkohol nie wpływa korzystnie na racjonalność decyzji, w tym dotyczących rozporządzania majątkiem. W konsekwencji jedyny ścisły związek i bezpośredni skutek w kontekście zwiększonych przychodów z gry po spożyciu alkoholu kłóci się z zasadami współżycia społecznego. Dlatego zdaniem sądu samo doprowadzenie do zawarcia większej liczby zakładów dzięki darmowemu poczęstunkowi alkoholowemu nie mogło zostać uznane za stanowiący, wolą ustawodawcy, koszt podatkowy.

Przegraną spółki przypieczętował NSA. Zgodził się, że problematyka reprezentacji budziła wątpliwości. Jednak dziś nie ma wątpliwości, że celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku, wykreowanie pozytywnej więzi z kontrahentami. I choć, jak podkreślił sędzia NSA Tomasz Kolanowski, każdą sytuację należy oceniać indywidualnie, to zasadniczym kryterium oceny pozostaje to, co jest głównym celem wydatku. Gdy będzie to wykreowanie pozytywnego wizerunku, to będą to koszty reprezentacji. Za takie w spornej sprawie uznano wydatki na darmowy alkohol dla graczy VIP. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 2469/20

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG

To, czy dany wydatek stanowi reprezentację i jako taki z mocy przepisów o CIT i o PIT jest wyłączony z kosztów podatkowych, od lat budzi kontrowersje. Przede wszystkim dlatego, że granica między tym, co realnie przekłada się na zyski firmowe, a tym, co służy wyłącznie budowaniu relacji i pozytywnego wizerunku, jest bardzo cienka. W orzecznictwie podstawowym kryterium oceny, czy dany wydatek jest kosztem czy nie, bo stanowi reprezentację, jest to, jaki jest jego główny cel. A każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Niemniej w spornej sprawie należy się zgodzić z NSA, że wydatki na alkohol nie są kosztem. I to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, choć w pewien sposób przekładają się na przychody kasyna, to jednak chodzi o budowanie pozytywnych relacji z wybraną grupą klientów. Po drugie, trudno sobie wyobrazić, że racjonalny ustawodawca chciał premiować podatkowo wydatki na zwiększanie spożycia alkoholu, które ma dawać dodatkowe zyski.

Alkohol, choć jest dla ludzi, to zasadniczo szkodzi zdrowiu. Podatkowo też nie da się go łatwo rozliczyć. Potwierdza to środowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który odmówił prawa do kosztów dla wydatków na alkohol serwowany za darmo klientom.

Podatkowa ruletka

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej