WSA: Trzeba przeanalizować szczegóły instalacji fotowoltaicznej

Ogniwa fotowoltaiczne wraz ze stołami konstrukcyjnymi i innymi elementami farmy tworzą całość użytkową, ale nie techniczną, gdyż są wykonane według innej techniki.

Publikacja: 29.03.2023 02:00

WSA: Trzeba przeanalizować szczegóły instalacji fotowoltaicznej

Foto: Adobe Stock

W maju 2022 r. spółka wystąpiła do wójta gminy Główczyce o interpretację przepisów dotyczącą podatku od nieruchomości. Konkretnie chodziło o farmę fotowoltaiczną, którą firma planuje na 2 ha działce.

Chciała się upewnić, jak powinna rozliczyć się z podatku od nieruchomości. Sama uważała, że stawka przewidziana dla gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności powinna być stosowana tylko do terenu przysłoniętego panelami fotowoltaicznym. Zabudowane zostanie bowiem maksymalnie 30 proc. gruntu. Reszta nie zajęta na infrastrukturę techniczną pozostanie gruntem rolnym, na którym będą zasiane trawy. Była też przekonana, że panele fotowoltaiczne nie są budowlami z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i nie podlegają opodatkowaniu. Jedynie słup jako budowla podlega 2 proc. stawce podatku od jego wartości.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"