Przedsiębiorca sam wypełnia PIT. Za rok fiskus mu pomoże

Jest szansa, że w 2024 r. skarbówka przygotuje zeznania z rozliczeniem dochodów z biznesu.

Publikacja: 28.03.2023 02:00

Przedsiębiorca sam wypełnia PIT. Za rok fiskus mu pomoże

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska

Fiskus udostępnił podatnikom ponad 24 mln zeznań rocznych. Można je znaleźć w e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Nie ma tam jednak rozliczeń dochodów z działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy muszą swoje zeznania wypełnić sami.

Na swoim koncie w Twój e-PIT znajdą jedynie informacje od płatników, jeśli oprócz dochodów z biznesu mieli też inne, np. z etatu czy umowy zlecenia. Jest tam również zestawienie wpłat zaliczek na podatek od firmowych dochodów. A także przekierowanie do systemu e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl.

Czytaj więcej

Przedsiębiorca sam składa PIT. Niektóre firmy nawet dwa

W e-Deklaracje są formularze PIT-36 (dla przedsiębiorców na skali), PIT-36L (podatek liniowy) oraz PIT-28 (ryczałt). Nie wpisujemy jednak swoich danych bezpośrednio do druków. Podajemy jedynie informacje o wszystkich kwestiach związanych z rozliczeniem. Przede wszystkim o swoich przychodach, kosztach, wpłaconych do urzędu zaliczkach czy przysługujących preferencjach.

Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że ten sposób wypełniania zeznań nie jest idealny.

– Formularz do podawania danych jest nieczytelny, łatwo się w nim pomylić. Poza tym system e-Deklaracje nie przewiduje wszystkich opcji rozliczenia. Nie da się w nim wygenerować załącznika PIT/B dla małżonka, jeśli oboje małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą i chcą się rozliczyć wspólnie w zeznaniu PIT-36. Wychodzi na to, że muszą złożyć deklarację papierową – opowiada Michał Kowalski, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii KNDP.

Jest jednak szansa, że w przyszłym roku przedsiębiorcom będzie łatwiej. Może to być zasługą pakietu uproszczeń dla firm, tzw. SLIM VAT 3. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wprowadziła bowiem do niego, za rekomendacją przedstawicieli Ministerstwa Finansów, kilka ważnych zmian dotyczących rozliczenia PIT. Między innymi w sprawie zeznań dla przedsiębiorców. – W 2024 r. w usłudze Twój e-PIT znajdą się też zeznania za 2023 r. dla osób prowadzących działalność gospodarczą – zapowiedział w czasie posiedzenia komisji Jarosław Szatański, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.

Poprawkami komisji zajmie się teraz Sejm (najbliższe posiedzenie rozpoczyna się 12 kwietnia).

Wypełnione zeznania już teraz dostają pracownicy, zleceniobiorcy, zarabiający na umowach o dzieło, członkowie zarządów czy rad nadzorczych. Oni rozliczają się na PIT-37. Deklaracja PIT-38 jest dla osób mających przychody z kapitałów, np. ze sprzedaży akcji na giełdzie. Przez Twój e-PIT rozliczą się też zarabiający na prywatnym wynajmie.

Co zrobić z wypełnionym przez skarbówkę zeznaniem? Wystarczy tylko zaakceptować i sprawa załatwiona. Można też nic nie robić. Wtedy fiskus uzna, że zeznanie zostało złożone 2 maja (to w tym roku ostatni dzień na rozliczenie).

Zawsze jednak lepiej spojrzeć do wyliczeń skarbówki i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Zeznaniem powinni się zainteresować zwłaszcza ci, którzy mają prawo do różnych preferencji.

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Sądy i trybunały
Szefowie wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego rezygnują
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna